بر لوح دل...

خود نوشت زندگی کار آسانی نیست، مختصر می نویسم ؛نامم سید محمد صادق است . در خانواده روحانی نامداری در فروردین ماه سال 42 خورشیدی در شهر طهران همزمان با میلاد مسعود حضرت ختمی مرتبت(ص) و امام جعفر صادق در خانه پدربزرگم مرحوم حاج سید مهدی خرازی که از تجار و رجال نامدار و موتمن طهران بود متولد شدم.پدرم روحانی تاجر زاده ای بود که فقط برای ترویج مکتب اهل بیت به کسوت روحانیت درآمده، آیت الله حاج سید محسن خرازی، که اینک از زمره فقیهان اصولی و اخلاقی و مقیم قم است.

نوجوانی ام در قم گذشت و در مدارس "اوحدی"، "حکیم نظامی" و "دین و دانش" تحصیل کردم، همزمان با وقوع انقلاب اسلامی به طهران بازگشته و با مادر بزرگم همچراغ شدم، در بازار طهران سه سالی به تجارت خانه پدربزرگم مشغول کار شبانه به تحصیلاتم ادامه دادم.

نسب من  از پدرم به سادات اصفهان و از مادرم به سادات گلپایگان باز می گردد. نسب سیادت پدری در نهایت به طاهر بن یحیی بن زید بن علی ابن الحسین بن حسین بن علی ابن ابی طالب می رسد. و از مادر نیز به میرکبیر که در تخته فولاد اصفهان آرمیده، باز می گردد.سید بحر العلوم از سلسله ی اجداد مادری من است.و این دودمان نیز به حضرت سیدالشهداء نسب می برد.

اجداد پدری من  از زمره تاجران نامدار و مشهور اصفهان وتهران و از علاقمندان به ترویج علوم دینی و امور عام المنفعه و خدمات اجتماعی بودند و به همین دلیل سرای ایشان  همواره محل رفت و آمد رجال سیاسی-فرهنگی و علمی بوده است. حشر و نشرپدربزرگم با مراجع قم و نجف و نمایندگی ایشان  وهمچنین تاسیس اقدامات آموزشی همانند "مدرسه علوی" تهران و تاسیس موسسه "در راه حق و اصول دین" وگام های خدماتی و درمانی در طهران فضای خانه و جوی که در آن پرورش یافته بودم راآمیخته با مسائل  اجتماعی و فرهنگی ساخته بود.

به هنگام دفاع مقدس در ستاد های نامنظم شهید چمران به خدمت پرداختم و سپس مدتی در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بعد هم در ستاد تبلیغات جنگ، شورای عالی را به من سپردند وچند صباحی در شورای عالی اخبار جنگ  قرار گاه خاتم الانبیاء، ستاد پشتیبانی جنگ و ستاد پدافند کل کشور انجام وظیفه نمودم. در خبرگزاری جمهوری اسلامی نیز کار کردم. به دعوت دکتر ولایتی به وزارت  امور خارجه رفتم. در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل و از دانشگاه ایالتی نیویورک لیسانس مدیریت گرفتم. از دانشگاه NYUنیویورک که یکی از دانشگاههای معتبر امریکاست موفق به اخذ مدرک فوق لیسانس در رشته مطالعات خاورمیانه شدم. هم اینک نیز دانشجوی دکتری در دانشگاه دورهام انگلستان در رشته تاریخ و سیاست هستم.

با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمان تصدی جناب آقای خاتمی به عنوان مشاور همکاری داشتم. با روی کار آمدن آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور وقت ایران در سال 68به عنوان سفیر  ایران به سازمان ملل متحد در نیویورک رفتم، عضو هیئت مذاکره کننده جنگ ایران و عراق بودم پس از شش سال به ایران بازگشتم.مشاور عالی دکتر ولایتی شدم. از جانب آقایان هاشمی رفسنجانی و خاتمی به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور مسئول برگزاری اجلاس سران کشورهای اسلامی  در طهران شدم، مدتی دستیار سید محمد خاتمی بودم.چهار سال هم معاون وزارت امور خارجه شدم سپس به عنوان سفیر جمهوری اسلامی در پاریس به مدت سه سال و چهار ماه انجام وظیفه کردم.

کارمند وزارت امور خارجه هستم. به سیاست و فرهنگ علاقه مندم. یکی از علاقه های زندگی من کارهای عام المنفعه است. در بسیاری از مراکز علمی-فرهنگی مسئولیت های مشاوره ای داشته ، در سازمان میراث فرهنگی،انجمن مفاخر علمی-فرهنگی،بنیاد ایرانشناسی،دانشگاه مدیریت استراتژیک،شهر کتاب،خانه کتاب،کتابخانه ملی،کتابخانه و موزه ملی ملک(متغلق به آستان قدس)، عضو انجمن ایکوم ایران ، موسسه فرهنگی هرمس مدتی از هیئت امنای آن بوده وهستم.

به توسعه سیاسی و اقتصادی و تحقق عدالت، تحقق جامعه مدنی باور جدی دارم.هزینه های زیادی هم برای اعتقادات خودم متقبل شدم.فرهنگ یکی از عناصر بنیادین وتاثیرگذار جامعه ما در سیر تاریخ دو قرن گذشته بوده است.حکومت فرهنگی و فرهنگ غیر دولتی آرمان و آرزوی من است.

در عنفوان جوانی ازدواج کردم و خداوند را شاکرم که سه فرزند پسر دارم. یکی از آنها دارای مدرک فوق لیسانس اقتصاد از انگلستان است و قصد دارد که دکتری خود را به زودی شروع کند ، فرزند دوم من دانشجوی حقوق است و سومین فرزندم دانشجوی پزشکی است. از خداوند عاجزانه درخواست دارم که خدمتگزار ملک و ملت ایران باشند.

هم اینک دوران مهجوری و مشتاقی را سپری می کنم.با سید محمد خاتمی همکاری نزدیکی در باب گفت و گوی فرهنگ ها و تمدن ها دارم و مشاور ویژه ایشان هستم. با جمعی از همفکران، دانشنامه اسلام معاصر که به بررسی نحله ها و نهضت های سیاسی و فرهنگی دنیای اسلام طی دو قرن گذشته می پردازد، راه اندازی کرده ام. سایت دیپلماسی ایرانی و سایت اقتصاد ایرانی و سایت میراث فرهنگی اسلام و ایران را هم راه اندازی و اداره می کنم.

نیست بر لوح دلم جز الف قامت یار                  چه کنم حرف دگر یاد نداد استادم(حافظ)


 
   copyright 2009-2010, all right reserved. WWW.KHARAZI.IR نقشه سایت        سایتهای مرتبط        تماس با ما