نشست تحلیلی-تخصصی در سازمان بسیج اساتیدصادق خرازی: آنهایی در دستگاه دیپلماسی اثر می‌گذارند که دیپلماسی مقاومت را گسترش می‌دهند

 

دیپلمات اسبق کشورمان گفت: متاسفانه می‌خواهند همه ناتوانی‌ها را مسائل خارجی مرتبط کنند ولی این فرار رو به جلو است و در واقع آنهایی در دستگاه دیپلماسی اثر می گذارند که دیپلماسی مقاومت را گسترش می دهند.

صادق خرازی کارشناس ارشد مسائل بین الملل امروز (سه شنبه) در سلسله نشست های تحلیلی_تخصصی در سازمان بسیج اساتید به بررسی  نقش تفکر بسیج در امنیت ملی و دیپلماسی مقاومت پرداخت.

وی با بیان اینکه ایران در تحولات منطقه با وجود تصور استعمارگران توانست موفق بوده و معادلات منطقه را به گونه‌ای رقم بزند که نمونه‌ای در منطقه و جهان باشد گفت: دیپلماسی امری متعارف در نظام بین الملل است. دستگاه دیپلماسی ما از ابتدای انقلاب با فراز و فرودهایی مسیر خود را رفته اما دیپلماسی مقاومت سرمایه جدیدی است که می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

سفیر و معاون پیشین نمایندگی ایران در سازمان ملل با بیان اینکه آن روز که بسیج توسط بزرگان انقلاب مطرح شد،  تصور نمی‌کردند که روزی بسیج تبدیل به خیمه انقلاب اسلامی شود افزود: تفکر تشکیل بسیج ابتدا به منظور تداعی آمادگی مردمی و آماده سازی برای دفاع ملی بود و بعد از آن با آغاز جنگ تحمیلی، بسیج را نماد آمادگی برای حضور در جبهه‌های جنگ می‌دانستند و به طور کلی باید بگویم که هیچ یک از گروه‌هایی که از ابتدای انقلاب ایجاد شدند نتوانستند با خون شهدایی که دادند خدماتی مثل بسیج را به ملت ارائه کنند.

خرازی تاکید کرد: اگر کسی واقع بین، از فتنه به دور باشد و ملی بیندیشد نمی‌تواند منکر شود که بسیج مهمترین ستون فقرات ایران و نقطه عطف اتکا جهانی مستضعفین به هنگام رهایی از استعمار است.

این دیپلمات پیشین کشورمان با اشاره به نقش پررنگ سپاه و بسیج در حفظ امنیت ملی کشورمان افزود: دیدگاه‌ها در خصوص نقش سپاه و بسیج در کشور متفاوت است، اما حتی آنهایی که می گویند سپاه قدس و بسیج را در تمامی امور دخیل  نکنیم هم دلسوز هستند و جهانبینی خود را دارند.

وی ادامه داد:این جهانبینی حتی در متن انقلاب و صحابه اصلی امام (ره) و رهبری هم دیده می‌شد و مسئله‌ای هم ندارد. برخی تفکرها بر این بود که نیروهای قدس، سپاه و بسیج هزینه‌های بیشتری برای نظام دارند. تفکر پیروز آن است که مرزهای امنیت ملی را از مرزهای جغرافیا جدا کرده‌اند. به این نگاه می‌گویند سیاست خارجی  ایدئولوژیک که در سیاست خارجی فرانسه و آمریکا هم وجود دارد.

خرازی تاکید کرد: دستگاه سیاست خارجی ما باید بداند که سیاست خارجی ما ایدئولوژیک است. اگر در عراق لبنان یا سوریه یک قدم به عقب برمی داشتیم امروز بازنده بودیم.

وی گفت: همه دنیا امروز پذیرفته است که اسرائیل پس از مقاومت حزب الله به پشت مرزهای ۱۹۶۷ بازگشته و بسیج هم از نظر من چنین نقطه اتکایی است. ما نمی‌گوییم انقلاب خود را با اسلحه صادر کنیم ولی مهمترین رمز و کلید واژه بسیج، فرهنگ بسیج است.

دیپلمات پیشین کشورمان افزود: بسیج ستون فقرات امنیت ایران است و آنهایی در دستگاه دیپلماسی اثر می‌گذارند که دیپلماسی مقاومت را گسترش می‌دهند.

 سه شنبه 7 آذر 1396  10:45

آخرين تاريخ بازديد : دوشنبه 27 خرداد 1398  3:0:10
تعداد بازديد از اين خبر : 5378
 
   copyright 2009-2010, all right reserved. WWW.KHARAZI.IR نقشه سایت        سایتهای مرتبط        تماس با ما