دیدار رهبری، سنت ماندگار
 یکی از سنت‌های دیرین و ماندگار، صله‌رحم بوده است. اگرچه مفهوم این سنت مهم و اخلاقی دینی به ارتباط اقوام و ارحام مربوط می شود ولی می‌توان از این مفهوم به یکی از اقدامات ارزنده و ماندگار رهبر عظیم الشأن انقلاب - دید و بازدید با خانواده شهیدان، جانبازان و پرچمداران ارزشمند انقلاب - گریز زد. این رفتار به‌صورت یک سنت فرهنگی مورد توجه است، خاصه آنکه ایشان مرزهای قومی و ملی و دینی را پشت سر گذارده و به «شهادت»، ورای همه مباحث و جدول‌بندی‌های متعارف می نگرند. 
ملاقات با خانواده شهید مسیحی، گام فوق العاده‌ای در بستر نگاه دینی پیشوای مسلمانان جهان است که به خون انسان حرمت می‌نهند. مسؤلیت و رسالت رهبری الهی همین است که با رفتار و منش خود در مسؤلیت‌های اجتماعی، الگو‌سازی و در جامعه گام‌های اخلاقی و اجتماعی را به صورت فرهنگ پایه‌گذاری می‌کنند. این همواره جزء رسالت امامت دینی است که پیشتاز، سمبل و الگویی برای مردم و نمادی برای مصلحان جوامع مختلف باشند و از  فرایض و مفاهیم مختلف ارزشی پاسداری و از کرامت و اصالت انسان و فرهنگ شدن چنین فضیلت‌هایی به عنوان جلوه‌های رسالت وامامت در ارتباط‌میان آدمیان مدل‌سازی کنند. به حکایت‌ها و قصص اسلامی و به تاریخ ملل دیگر که بنگریم، به مردان و زنان بزرگ و علمداران با شرفی برمی‌خوریم که به دفاع ازکیان جامعه همت ورزیده‌اند و در  شبستان ملتشان درخشیده‌اند. پاسداری و حفظ منزلت شهیدان معظم و جانبازان مکرم، یعنی تحقق عدالت اجتماعی، یعنی شناخت و معرفت نسبت به حق بزرگ مردان همیشه ماندگارمان، یعنی حفظ حرمت و کرامت انسان‌هایی که عزیز‌ترین داشتنی‌ها - جان و خون خود - را فدای امنیت و استقلال کشور و مردم خود کرده‌اند. حفظ حریم  شهیدان یعنی شناخت آمیخته با معرفت و عقد این پیمان که هیچ‌گاه کاری که آنان کرده‌اند فراموش نمی‌کنیم. وقتی چنین فرهنگی عمومی شود جایگاه شهادت رفیع خواهد ماند و جوانان، با عظمت و حکمت و مهمترین مؤلفه و دغدغه زندگی جمعی - فداکاری - در خواهند آمیخت.
رهبر معظم انقلاب در راستای مسؤلیت برقراری ارتباط و تعاملی عاطفی وفرهنگی، همواره به شهدا و جانبازان وآزادگان با کرامت و تشخص الهی برخورد کرده‌اند و به خانواده‌هایشان حرمت نهاده و در کمال تواضع و فروتنی در قامت پدری مهربان به صحبت‌ها و توقعات و انتظارات ایشان توجه جدی می کنند. این توجه و دقت‌ها را نباید صرفا یک دید و بازدید عاطفی تلقی کرد بلکه مخاطب این سنت، آحاد مسئولان و جوانان هستند و توجه ایشان به‌ویژه به جوانان و تلاش برای برقراری ارتباط فکری و فرهنگی و شناخت آنها اهمیت ویژه‌ای دارد. اساس درک، منش و روش حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  در درک واقعی آلام مردم، حرکت مهمی است که حقیقتا به شناخت وقایع جامعه کمک می کند. 


دوشنبه 7 دى 1394  6:51

آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 1 تير 1400  12:19:32
تعداد بازديد از اين خبر : 12283
 
   copyright 2009-2010, all right reserved. WWW.KHARAZI.IR نقشه سایت        سایتهای مرتبط        تماس با ما