سخنان سیدمحمدصادق خرازی در خصوص معرفی خدمات ارزنده آیت الله مرعشی نجفی (بخش دوم)
 
۷۵‌هزار عنوان کتاب خطی، در کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی وجود دارد،
نسخه‌های خطی موجود در این کتابخانه ۷۵‌هزار عنوان، مشتمل بر بیش از ۳۷ هزار مجلد است که از این تعداد ۶۵ درصد آن به زبان عربی و ما بقی به زبان‌های فارسی، ترکی، اردو، تاتاری، حبشی، پهلوی و لاتین است.
نسخه‌های فراوان بسیار کهن و نفیس دیگری در این گنجینه وجود دارد که در سده‌های ششم هجری به بعد کتابت شده و تعداد بی‌شماری از آن‌ها نسخه اصل و تاکنون به چاپ نرسیده است.
آیت الله مرعشی نسخه‌های نفیس اسلامی را از چنگ چپاولگران در آورد،
این مرجع عالیقدر از ابتدای دوران تحصیل و کسب معارف اسلامی آن چنان به جمع آوری کتابهای اسلامی علاقمند بود که در این مسیر از نیازهای ضروری خود همانند خوراک و پوشاک چشم پوشی می‌کرد و به جمع آوری این کتاب‌ها همت داشت از لعن و دشنام نهراسید و هزاران اتهام را بر دوش کشید تا یکی از حاملان عرصه فرهنگ و دانش شود و ماندگار ترین میراث تمدنی را که حاصل آن تلاش‌ها، تأسیس کتابخانه‌ای بود که اکنون شهره آفاق است و یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های جهان اسلام به شمار می آید،بنیان نهد.
زندانی شدن آیت الله مرعشی برای خرید یک نسخه خطی توسط انگلیسی‌هااین مرجع عالیقدر برای آنکه بتواند این کتاب‌ها را جمع کند ‌حتی روزی بر سر خرید یک نسخه خطی با نماینده کنسول انگلیس در عراق درگیر شد و شبی را در زندان سپری کرد.بدو‌ اتهام قاچاق نسخ خطی زدند و مرحوم شیخ الشریعه و مرحوم ایت الله سید ابوالحسن اصفهانی و وفرزند مرحوم آخوند خراسانی تلاش میکنند تا ایشان را ازاد کنند .آری مردان بزرگ این چنین فرهنگ سازی کرده اند و باید یاد و خاطره اشان گرامی داشته شود.
من از نو جوانی افتخار شرفیابی حضور پر ناز و نوازشش داشتم و این بنده کمترین را به مجموعه سازی میراث مکتوب و میراث ماندگار اسلام‌و ایران تشویق مینمودند و هرچه هست از نفس پاک ایشان و همت و محبت فرزند محترم شان جناب دکتر محمود مرعشی است .
پست بعدی مربوط به کتابخانه و موزه ملی ملک و تلاش حاج حسین اقای ملک خواهد بود.


يکشنبه 14 مهر 1398  12:40

آخرين تاريخ بازديد : سه شنبه 7 تير 1401  1:12:9
تعداد بازديد از اين خبر : 547
 
   copyright 2009-2010, all right reserved. WWW.KHARAZI.IR نقشه سایت        سایتهای مرتبط        تماس با ما