مراسم افتتاحیه بیست و نهمین دوره آموزشی مرکز ویژه دیپلماتهای کشورهای انگلیسی زبان آفریقایی

 خوشحال هستم که دراین شب عزیز و مقدس، در ایام حلول ماه مبارک رمضان در خدمت جمعی از همکاران دیپلمات از منطقه آفریقا هستیم. دردوره ای که شما عزیزان در ایران سپری کردید با قسمتی از این سرزمین بزرگ حداقل آشنایی را پیدا کردید و آنچه مسلم است اگر ما بخواهیم به تاریخ تکوین بشری نگاه کنیم یکی از تمدنهای تاثیر گذار در حیات بشری که قابل ارزیابی و شناسایی باشد و نسبت به حوزه فکری و فرهنگی و هنریه اش آشنا شد ایران است.

قریب به پنج هزارسال تاریخ بصورت مکتوب و ماندگار از حوزه ایران وجود دارد. تاریخی که قبل و بعد از قضاوتهای متفاوتی از آن شده ولی آنچه مسلم است تمدن باستانی و قدرتمند با اسلام امتزاج پیداکرد. و این امتزاج فرصتی مقدس در تاثیر گزاری بر فرهنگها و تمدنهای دیگر شده. باور ما این است که ابرهای پربار اسلام موقعی دراین سرزمین بارید که پشتوانه تاریخی عظیمی داشت و استعدادهای درخشان درحوزه فرهنگی نظری- فلسفی و هنری به سطح بلوغ رسید شما مدت کوتاهی در این سرزمین زندگی کردید . در واقع نوآوری فکری و فرهنگی جزء حیات جامعه ایرانی بوده امروز هم در آستانه هزاره سوم میلادی همان تحول فکری و تاثیرگذار که در مدنیت بشری و در هزاره دوم وجود داشت تاثیرگذار جدی در مدنیت جوامع مختلف جهان امروز تجلی پیدا کرد درگفتگو و تفاهم میان فرهنگها و ملتها که توسط متفکر و نظریه پرداز بزرگ کشورمان که افتخار ریاست جمهوری ایشان را داریم و او را به عنوان مصلح بزرگ اجتماعی می بینیم عرضه شد ودرسازمان ملل متحد هم این نظریه را بعنوان ضرورت زندگی امروز در بشر پذیرفته اند .

این نکات را بنده گفتم تا یک جمع بندی داشته باشم. اینها سابقه این مملکتی بود که بصورت خیلی ابتدایی تقدیم حضورمهمان ارجمند و ارزشمندم کردم نکته ای مهم این هست که ما درحوزه فکری و فرهنگی هرگونه مرزبندی را خیانت به بشریت می دانیم. آغاز خوبی است با این مقدمه و ورودم به این نتیجه گیری که شما عزیزان که به این سرزمین آمدید و این دوره کوتاه مدت را داشته اید مقدمه خوبی باید باشد برای معرفی این سرزمین و ظرفیتها ، توانائیها و استعدادهایش ما هم بی بهانه دراین کشور درخدمت همه ملتها، بخصوص آفریقا هستیم که امکان پژوهش و آموزش فرهنگی و فکری را دراختیار این مردم بگذاریم و ظرفیت آموزشی مربوط به آموزش دیپلماتیک و دیپلماتهای خارجی را چند برابر کنیم . لهذا امکان تکرار این دوره ها و این برنامه ها زیاد است و تقاضایمان این است که شما ایران را سرزمین خودتان بدانید که این مردم و این دولت و این کشور درخدمت ارتقاع دانش بشری هستند و این نوع برنامه ها را بطور کلی برنامه های ثواب و مقدس خودش میشمارد و یکی از مهمترین موضوعات زندگی بشر آموزش هست، آموزش دیپلماتیک و آموزش دیپلماتهای خارجی که ما هم نیازمند آن هستیم . ما باید تلاش کنیم تا همدیگر را بهتر بشناسیم و مقدمه این، آموزش هست برای یک چنین باوری معتقدیم درجمهوری اسلامی ایران یک مرکز مطالعات آفریقا فعال با شد همکاران ما در دفتر سیاسی و بین المللی در تکاپو این هستند تا این مرکز را فعال کنند و شخصیتهای علمی و فکری آفریقا درکشورهای مختلف به این مرکز بیایند و سمینارهایی برگزار شود و شناخت بهتری از ظرفیتهای اقتصادی و سیاسی فرهنگی و همچنین توانایهای بین المللی که ملتهای واقوام مختلف آفریقا دارند بخصوص در سازمان ملل متحد بتوانند یک همکاری و یک هماهنگی بوجود آورند. برای دست اندرکاران سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران و مسئولین که این حوزه را اداره می کنند قاره آفریقا بعنوان یکی از مهمترین ، با استعدادترین و باظرفیترین سرزمین این کره خاکی محسوب می شود و درتلاش هستند تا روابط جمهوری اسلامی ایران با کشورهای مختلف آفریقایی استحکام بیشتری به خود بگیرید بعد از وقوع انقلاب اسلامی درایران حجم سنگینی از سرمایه گذاری جدی ما درخارج از کشور در آفریقا بود.

دراکثر کشورهای آفریقایی نمایندگی باز کردیم و تلاشمان براین بود که بتوانیم تاحد توان برتوسعه یافتگی آفریقا کمک کنیم واین اتفاق اگر بخواهیم عمیقتر بشود باید جهت دوره های آموزشی سرمایه گذاری بیشتر می کنیم . چون وقت و فرصت هم محدود واندک است من پوزش از شما میخواهم از اینکه وقت شما عزیران را گرفتم به هر صورت امیدواریم که اوقات و ایام خوبی را درایران سپری کرده باشید و به دوستمان و برادران و خواهران ما هم درکشورهایان سلام گرم ملت و دولت و دوستدارانتان را صمیمانه برسانید انشاء ا موفق باشید.

 

 چهارشنبه 17 آذر 1378  15:58

آخرين تاريخ بازديد : پنجشنبه 6 مهر 1402  4:22:44
تعداد بازديد از اين خبر : 5587
 
   copyright 2009-2010, all right reserved. WWW.KHARAZI.IR نقشه سایت        سایتهای مرتبط        تماس با ما