نصب موشک‌های بالستیک در منطقه خلیج فارس اقدامی تحریک‌آمیز است
ایلنا: سفیر سابق ایران در فرانسه گفت: به لحاظ دیدگاه دفاعی اقدام کشورهای منطقه در نصب موشک‌های بالستیک در منطقه خلیج فارس تحریک‌آمیز است و نیاز به واکاوی سریع و واکنش صریح دارد.
صادق خرازی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا با بیان این مطللب که دستگاه سیاست خارجی و دفاعی کشور باید نسبت به فروش موشک‌های بالستیک آمریکا به کشورهای حاشیه خلیج فارس هوشیار باشند، اظهار داشت: اتحاد استراتژیک کاخ سفید با کشورهای عربی همسایه، حرکتی نظامی و بازدارنده تلقی می‌شود.
وی افزود: برای اولین بار است که آمریکا، اسراییل و اعراب حلقه تصمیم‌سازی مشترک در قالب اتحاد استراتژیک تشکیل داده‌اند و این نشان‌دهنده موفقیت لابی صهیونیستی –آمریکایی است.
سفیر سابق ایران در فرانسه تصریح کرد: سپر دفاع موشکی آمریکا و اعراب بیشتر برای مقابله با تکنولوژی‌های هوا و فضا و همچنین موشک‌های بالستیک و میان‌برد ایران ایجاد می‌شود و بیش از همه مفهوم نظامی و سیاسی دارد.
وی بخشی از موفقیت لابی صهیونیستی و آمریکایی در اجماع با کشورهای عربی را به‌دلیل کم‌کاری دستگاه دیپلماسی کشور دانست و افزود: زمانی که اولویت نخست دیپلماسی کشور را به حوزه آمریکای لاتین و کشورهایی نظیر بولیوی و ونزوئلا اختصاص می‌دهیم، باید منتظر کنار گذاشته شدن ایران از مذاکرات منطقه‌ای باشیم.
خرازی تاکید کرد: اتحاد استراتژیک با کشورهای عربی، به حضور آمریکا در منطقه رسمیت می‌بخشد. به دلیل عدم همکاری‌های قوی منطقه‌ای با اعراب سیاست‌های ما هیچ‌گاه نتیجه‌بخش نبوده است.
وی ادامه داد: به صرف خوردن چای و قهوه نمی‌توان مدعی همکاری‌های موثر با اعراب بود. بازنگری در مناسبات ایران با کشورهای منطقه اصلی جدی است که باید در دستور کار مسوولین دیپلماسی کشور قرار گیرد.
این مسوول دستگاه سیاست خارجی دولت اصلاحات با بیان این مطلب که ایران باید در نهایت به حل و فصل مشکلات خود با آمریکا بپردازد، اظهار داشت: کشورهای دیگر از نبود مناسبات مستقیم تهران-واشنگتن سوءاستفاده می‌کنند.
وی افزود: برای بسیاری از تحلیلگران خارجی این ابهام به وجود آمده است که چگونه روسیه با وجود موشک‌های بالستیک در منطقه موافقت کرده است. علاوه بر این به دلیل ارتقای مناسبات آمریکا و تایوان، چینی‌ها نیز باید نسبت از این موضوع نگران باشند چرا که ممکن است این موشک‌های میان‌برد روزی تبدیل به موشک‌های بلندبرد شوند.
خرازی تاکید کرد: البته موشک‌های بالستیک پیش از این در منطقه دریای مدیترانه وجود داشته است اما نصب این موشک‌ها در منطقه خلیج فارس برای نخستین مرتبه صورت می‌گیرد.
وی با بیان این مطلب که دستگاه سیاست خارجی کشور باید دیپلماسی اعتراضی خود را نسبت به نصب موشک‌های بالستیک در منطقه به آمریکا و متحدان عرب این کشور ابراز کند، گفت: باید با یک دیپلماسی قوی و کارآمد از تحقق کامل این موضوع جلوگیری کنیم.


چهارشنبه 14 بهمن 1388  3:37

آخرين تاريخ بازديد : يکشنبه 7 خرداد 1402  9:15:43
تعداد بازديد از اين خبر : 5786
 
   copyright 2009-2010, all right reserved. WWW.KHARAZI.IR نقشه سایت        سایتهای مرتبط        تماس با ما