تلاش صهیونیست‌ها برای شکست مذاکرات آتی هسته‌ای

به دنبال پیروزی جمهوری خواهان در انتخابات میان دوره­ای کنگره آمریکا، مقامات رژیم صهیونیستی که پس از قطع گفتگو­های صلح با فلسطینی­ها در لاک خود فرو رفته بودند از این پیروزی به وجد آمده و دوباره تحرکات سیاسی و تبلیغاتی خود را شدت بخشیده­اند. از دید کارشناسان امور آمریکا، با بدست گرفتن مجلس نمایندگان توسط جمهوری خواهان و کاهش نفوذ دموکرات­ها در مجلس سنای آمریکا، قدرت اوباما در صحنه داخلی آمریکا ‌ کاهش یافته و در صحنه بین‌الملل نیز اوباما قادر نخواهد بود در همه زمینه­ هایی که در دو سال اول ابتکار داشت به کار خود با همان قوت ادامه دهد. یکی از این موضوعات نوع تعامل آمریکا و اسرائیل است که گفته می­شود در دوسال آینده شدیداً تحت تأثیر قدرت یافتن دوباره جمهوری خواهان در صحنه سیاسی آمریکا قرار خواهد گرفت. به عبارت دیگر فشار جمهوری خواهان به اوباما برای ملایم برخورد کردن با اسرائیل از یک سو و نگرانی اوباما از فعالیت منفی لابی اسرائیل علیه وی در انتخابات سال 2012 از سوی دیگر باعث خواهد شد که باراک اوباما در برخورد با رژیم اسرائیل در طول دو سال آینده کاملاً‌ با احتیاط برخورد کند.

برای رهبران صهیونیست­ها هیچ خبری خوشحال کننده‌تر از پیروزی جمهوری خواهان و به تبع آن کاهش فشار اوباما برآنان نبود. آنها با علم به این موضوع بلافاصله فعالیت­های دیپلماتیک و تبلیغاتی خود را آغاز کرده در این مسیر تحرک خود را بر تبلیغات سوء علیه جمهوری اسلامی ایران متمرکز کرده‌اند. نتانیاهو در سفر به شهر نیواورلئان آمریکا با جوبایدن ملاقات کرد و به وی گفت که تنها راه ترغیب ایران به دست برداشتن از برنامه هسته­ای‌اش تهدید نظامی صریح علیه ایران است. وی سخنان مشابهی را در جمع یهودیان آمریکا مطرح کرد. چند روز قبل از آنان نیز وزیر دفاع اسرائیل طی سخنان در کانادا از پیشرفت در مذاکرات آتی ایران و 1+5 اظهار ناامیدی کرد و گفت هدف ایران مقابله با کل جهان است.

تحرکات جدید صهیونیست­ها با چند هدف صورت می­گیرد.

ایجاد جو منفی بین­المللی در خصوص موفقیت­آمیز بودن مذاکرات آتی ایران و 1+5 قبل از آغاز مذاکرات

انحراف اذهان عمومی جهان از موضوع سلاح­های هسته­ای رژیم صهیونیستی و لزوم برخورد با آن.

از اولویت خارج کردن موضوع مذاکرات با فلسطینی­ها و فشار برآنها برای شروع مذاکرات بدون توقف شهرک­سازی.

جالب توجه است که یک روز بعد از ملاقات نتانیاهو با بایدن،وزارت کشور اسرائیل اعلام کرد که برنامه­ ریزی برای ساخت 1300 آپارتمان در شرق بیت‌المقدس را آغاز کرده‌اند. اعلام موضع مشابه توسط وزارت کشور آن رژیم در ماه مارس گذشته در خصوص شهرک سازی در سرزمین اشغالی همزمان با سفر بایدن به اسرائیل روابط آمریکا و رژیم صهیونیستی را تا حدودی تیره ساخت و مقامات آن رژیم در زمینه دخالت آمریکا در فرآیند صلح در خاورمیانه با احتیاط بیشتری برخورد می­کردند.

از دید صهیونیست­ها نتایج انتخابات اخیر میان دوره­ای آمریکا این فرصت را برای آنها بوجود آورده که یک بار دیگر از موضع قدرت با آمریکاییها برخوردکرده و تلاش کنند از شکست هم حزبی­های اوباما در انتخابات اخیر حداکثر بهره‌برداری را بنمایند.

در چنین شرایطی که فشار صهیونیست‌ها و نئوکان‌‌‌های آمریکا برای به شکست کشاندن مذاکرات آتی هسته‌ای ایران و 1+5 هر روز شدیدتر می­شود، ضروری است جمهوری اسلامی ایران با حفظ اصول خود وارد مذاکره شده و با در نظرگرفتن حقوق بلامنازع کشورمان مذاکرات را تا به نتیجه رسیدن آن و لغو تحریم‌ها ادامه دهد. بدیهی است در صورتی که طرف مقابل هیچ نوع انعطافی از خود نشان ندهد و بر مواضع خود اصرار داشته باشد، ما هیچ مسئولیتی در قبال شکست مذاکرات به عهده نخواهیم داشت.شنبه 22 آبان 1389  2:4

آخرين تاريخ بازديد : دوشنبه 17 بهمن 1401  9:26:56
تعداد بازديد از اين خبر : 5803
 
   copyright 2009-2010, all right reserved. WWW.KHARAZI.IR نقشه سایت        سایتهای مرتبط        تماس با ما