استیلای جمهوری اسلامی ایران مدیون آزادی خرمشهر است


  محمدصادق خرازی  شامگاه سوم خردادماه در اهواز با ایراد این مطلب گفت: اگر خردمندان می خواهند مسوولیت نسل جوان ما را دردست بگیرند باید شناخت درستی  از جهان داشته باشند.

مشاور ارشد دولت اصلاحات  افزود: در هشت سال دولت نهم و دهم مردم غم ها , حوادث و نگرانی های زیادی را پشت سر گذاشتند چرا که حکومت در دست افرادی بود که در دنیا بی هویت بودند.

   سیدمحمدصادق خرازی با گرامیداشت یاد شهیدان پر فضیلت و نام‌آوران تاریخ تحول جمهوری اسلامی ایران، اظهارکرد: روزهای دفاع مقدس روزهای پر ذوق و شوق و شادی بود و هر لحظه از آن در کنار بهترین فرزندان این سرزمین طی شد.

 وی افزود: ۵۷۸ روز اشغال خرمشهر، هزاران روز را در دوران خود جای داده و هزاران خاطره را در درون حفظ کرده است. اگر ۲۲ بهمن‌ماه را طلوع پیروزی و انقلاب قرار دهیم، قطعاً آزادسازی خرمشهر هم یکی از آن روزهای تاریخی است که در تاریخ کشور درخشیده است.

 وی خاطرنشان کرد: خرمشهر شبستان بزرگی برای کشور است که از حیثیت و غرور یک ملت دفاع کرد. خرمشهر واقعیت تاریخی است نه حادثه تاریخی و به مدد یک ملت بزرگ هویت حقیقی خود را نگه‌داشت. جمهوری اسلامی ایران زمانی مشروعیت حقوقی جهانی خود را پیدا کرد که خرمشهر در بستر یک ملت قرار گرفت.

 خرازی با اشاره به اینکه در ادبیات سیاسی دو واژه مهم، یکی ثبات و دیگری ادامه حیات، در ارزیابی موقعیت کشورها مطرح است اظهارکردک خرمشهر این دو پیام را برای هویت بین‌المللی انقلاب و جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورد و این حرمت جهانی را برای ملت ایران به‌دست آورد. جمهوری اسلامی ایران استیلای خود را مدیون آزادی خرمشهر است. امکان ندارد کشور پیروز شود مگر با مجاهدت و با حضور پرشکوه یک ملت.

 مشاور ارشد خاتمی در زمان اصلاحات گفت: در زمان دوم خرداد ایران در موقعیتی خطیر قرار داشت . موقعیت ایران یک موقعیت صد در صد امنیتی  بود که دوم خرداد آن رابه موقعیتی سیاسی تبدیل کرد.

وی ادامه داد: مهمترین نقش حماسه، تأثیر جهانی آن است که می‌تواند یک موقعیت خطر بین‌المللی را به موقعیت برتر تغییر دهد و این امر به‌جز با پیوند شناخت و آگاهی مردم میسر نیست.

 وی ابراز داشت با دوم خرداد توانستیم  کشور جمهوری اسلامی ایران را به جایی برسانیم که در آستانه هزاره سوم، ایران منادی صلح و امنیت جمعی در جهان باشد.

 خرازی  امنیت، آگاهی، بینش و پیشرفت  را فضیلت‌های جمعی برشمرد و گفت و در چنین شرایطی وظیفه مسئولان این است که ملت را به نقطه اوج این فضایل برسانند. اگر خردمندان توانستند آگاهی و بینش و هوشمندی سیاسی را در جامعه تثبیت کنند، فلاح و رستگاری را برای کشور به ارمغان می‌آوردند و این مهمترین بشارتی است که خداوند توسط انبیاء، به بندگان خود داده است. این موقعیت زمانی در دسترس است که آگاهی و بینش جزو ضروریات جوانان امروز تعریف شود. آن‌هایی که در دوم خرداد تلاش سترگی را انجام داده‌اند و توانستند رشادت‌های رزمندان را به منصه ظهور برسانند و به ملت آزادی را عرضه کنند.

 وی ادامه‌داد: هر جامعه و ملتی اگر توانسته به آفاق جهان مسلط شود، قطعاً در پرتوی مجاهدت‌های انسان‌های خود بوده است. امروز لازمه رسیدن به چنین جایگاهی اتصال به آگاهی، مجاهدت و استفاده از فکر و اندیشه ذهن است و نه صرفاً حرف؛ نخبه باید خردهای ناشناخته را شناسایی و ارزیابی کند. همه کسانی که مدعی سیاست خارجی هستند می‌دانند سیاست خارجی در یک کشور زمانی می‌تواند موقعیت خود را نمایان کند که متکی بر شکوه حضور و شناخت مردم باشد. اگر شناخت آگاهانه شد، ایران می‌تواند به تارک جهان بدرخشد.

 خرازی خاطرنشان‌کرد: آنچه در هشت سال‌گذشته رخ داد این بود که مردم هزینه‌پرداز شعارهای پوچ و توخالی باشند. مردم قربانی رفتار نابخرادانه کسانی شدند که جهان را از دریچه کوچک خود رصد می‌کردند و مردم را با هزینه‌های سنگین خود مواجه کردند.

 وی گفت: مشروعیت نخبه به شناخت درست جهان است. در جهان جدید اگر خردمندان و افرادی که مسئولیت نسل جوان را برعهده می‌گیرند، آگاهی لازم را نداشته باشند، کشور را به ورطه نابودی می‌برند.

 مشاور ارشد دولت اصلاحات اظهارکرد: بی‌تردید زمانی می‌توانیم از قلمرو کشور دفاع کنیم که آگاهانه و با صلابت کامل، هوشیاری تاریخی را به اکنون خود گره بزنیم. در عصر جهانی شدن و دوره‌ای که همه مرزهای جهان فرو ریخته و همه قلمروهای فرهنگی در هم‌آمیخته شده و بسیاری از “ایسم‌های” نامبارک تحت ایدئولوژی‌های ناصواب قرار دارند، رمز موفقیت درس گرفتن از تاریخ است.

 خرازی تأکیدکرد: باید اکنون خود را به آینده و آرمان‌های خود پیوند بزنیم. زمان آن فرا رسیده که در پگاه عقلانیت سیاسی و نقش‌آفرینی، سیاست‌های اصلاح‌طلبانه برافراشته شود. نه می‌توانیم و نه می‌توانند اصلاحات را نادیده بگیرند. اصلاحات واقعیت تاریخی این سرزمین و پدیده مهم انقلاب اسلامی است.

 وی با تاکید بر این که حرکت پیامبر اکرم(ص) در روزهای تاریخی آن دوران حرکتی اصلاح‌طلبانه در تاریخ بود و امام علی(ع) نیز حرکت اصلاح‌طلبانه علوی را در پیش گرفت، تصریح‌کرد: چاره‌ای نداریم جز این‌که از موهبت انتزاع دین بهره گیریم. اسلامی که در آن آزادی، مردم سالاری و عقلانیت مظهر پیشرفت است، باید خود را با حقایق آن آمیخت تا بتوان نقش‌آفرینی کرد.

 خرازی گفت: بپذیریم عده‌ای ناجوانمردانه و نابخردانه موقعیت ما را مصادره کردند. مجموعه مجاهدت‌های ملت شریفی را نادیده گرفتند و اکنون اگر بخواهیم نقش آفرینی کنیم باید بازخوانی مجددی از تاریخ داشته باشیم.

 این فعال سیاست خارجه در دولت اصلاحات بیان‌کرد: در پناه اصلاح‌طلبی به پاسخگویی و مسئولیت‌پذیری نسبت به خود، جامعه و تاریخ رسیدیم. کسی که مسئولیت دارد، می‌ایستد و از حیثیت جامعه خود دفاع می‌کند. زمان آن فرا رسیده که بتوانیم سرشت و سرنوشت اصلاح‌طلبی را از غیرواقعی مشخص کنیم.

 خرازی عنوان‌کرد: نمی‌توانیم بین هویت ملی و واقعیت‌های دینی خود فاصله بیاندازیم. مهمترین رمز اعتلای هویت ملی، شأن دینی و اعتقادی مردم، پیوند بین سنت و واقعیت‌های مدرن جامعه است.

 وی خاطرنشان‌کرد: روزهای سخت ۸۸ تا ۹۲ را دیده‌ایم. اکنون فرصت مناسبی است که به بازنگری برخی رفتارها و پندارها بپردازیم. نه آن‌که بخواهیم مبانی جدیدی را به عنوان مبانی اصلاح طلبانه تحمیل کنیم، بلکه مسئولیت ما بیان حقیقت و انتقال آن به نسل دوم اصلاحات است. باید اقتضائات جهانی‌سازی را درک کنیم و اعتقاد داریم زندگی مسالمت‌آمیز در سایه همکاری، همفکری و مشارکت بین همه اقوام تجلی می‌یابد.

 خرازی گفت: اصلاح‌طلب واقعی مسلمانی است که به همه دینداران احترام می‌گذارد، از حقوق اولیه آن‌ها دفاع می‌کند و از هرگونه رفتار یکسان‌سازی به دور است.

 وی ادامه‌داد: خرمشهر به خاطر این آزاد شد که امامی، روحانیتی و بزرگانی بر شبستان این سرزمین توانستند مردم را از حیثیت خود، پیوند بین هویت ملی و واقعیت‌های اجتماعی آگاه کنند. زمانی می‌توانیم به پیشرفت برسیم که به جای تحمیل فرهنگی دینی آن را در بستر جامعه جاری کنیم.

 مشاور ارشد دولت اصلاحات خاطرنشان‌کرد: دوران افراط و رفتارهای هیجانی به پایان رسیده و باید واقع‌بینانه نواقص و مشکلات را بررسی کرد و در چارچوب روند اصلاح‌طلبانه با آزادی‌خواهی تمام و سماجت بتوان زندگی و همزیستی مسالمت‌آمیز و مشترکی را آغاز کرد.

 وی گفت: در هشت سال‌گذشته از همزیستی مشترک دور شدیم اما در یک سال اخیر مردم در حال حرکت مجدد به سمت همزیستی مشترک هستند. مهمترین خطر جامعه ما تقابل با همزیستی مشترک است. اگر دانایی متفاوت، به دانش گوناگون و متفاوت حرمت نداشته باشد، جامعه از همزیستی خود دور می‌شود.

 خرازی بیان‌کرد: تفاوت‌های فرهنگی بسیاری در کشور وجود دارد. مفهوم همزیستی یعنی تمام صاحبان عقل جمعی و دارای هویت ملی و مذهبی باید در یک محیط همزیستی مشترک داشته باشند؛ آنچه که ما را در هشت سال دور کرد، پایمال کردن همزیستی مشترک بود.

 وی گفت: باید تلاش کنیم تا آرمان‌های مشترک خود را پیدا کنیم و با صداقت، واقع‌بینی و واقع‌گرایی را برای جامعه به عنوان هدیه بزرگ خداوند به انسان، به هموطنان هدیه کنیم. نتیجه تجاهل، بازی با احساسات یک ملت است. در طول تاریخ هزارساله هرگاه به سرزمین ما تجاوز شد، بخشی از خاک ایران از دست رفت و نخستین باری که نتوانستند به بهانه بخشی از خاک کشور را ببرند، مربوط به دوره امروز است که جوانان ما مجاهدت کردند و نگذاشتند یک وجب از خاک ما از دست برود. امروز می‌توانیم با بسیج خردمندانه و واقع بینی، نه رفتارهای عوام‌فریبانه، جامعه را به پیش ببریم.

 خزاری تأکیدکرد: معتقدیم همان‌گونه که باید نگران سوء استفاده از آزادی بود، باید نگران سوء استفاده از قدرت هم بود. امیدواریم خردادماه بزرگ همواره برای ما همراه با درس و چراغی برای آینده باشد و ملت و جامعه ما را با کارآمدی که مهمترین رکن فعالیت یک انقلاب است، پیوند دهد و بسترهای جدیدی در جامعه مدنی فراهم کند.

 وی ادامه‌داد: جامعه مدنی به عنوان رکن اساسی در جامعه امروز، رمز عمیق شدن معرفت دینی را به همراه می‌آورد و ما در برابر جامعه مسئولیت داریم. آن‌هایی که در خرداد ۶۱ و ۴۲ نقش‌آفرینی تاریخی کرده‌اند، نزد خدا مأجورند.

 

پایان بخش برنامه  مراسم پرسش و پاسخ بود. خرازی درپاسخ به این سوال که آیا امیدی به آزادی جنبش سیاسی و زندانیان جنبش سبز هست؟گفت : تحولات خوبی انجام شده هر چند ایده آل نیستند و برای رسیدن به آزادی باید تلاش کرد.

وی درپاسخ به این سوال که وضعیت پرونده هسته ای ایران به کجا کشیده می شود و آیا مذاکرات ۱+۵ امیدوارکننده است؟ گفت: این مذاکرات امید وار کننده است. مذاکرات هسته ای دارای سه بخش حقوقی , تکنیکی و سیاسی است .در دوران ریاست جمهوری آیت الله سید خاتمی مذاکرات هسته ای در بخش حقوقی و تکنیکی به نتایج خوبی رسید . اما مذاکرات سیاسی در دولت نهم و دهم ازسوی شش کشور به چالش کشیده شد این درحالی است که باید تنها طرف حساب ایران آژانس می بود نه شش کشور!.

خرازی بیان داشت: تنها راه حل مشکل بحران مشروعیت بین المللی ,موافقت با فعالیت انرژی هسته ای صلح امیز جمهوری اسلامی ایران است و ملت و دولت باید یک صدای واحد برای این پیروزی داشته باشند.

 يکشنبه 4 خرداد 1393  15:7

آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 9 فروردين 1402  7:16:7
تعداد بازديد از اين خبر : 5907
 
   copyright 2009-2010, all right reserved. WWW.KHARAZI.IR نقشه سایت        سایتهای مرتبط        تماس با ما