دوران رفتارهای هیجانی کنترل نشده به پایان رسیده است

سید محمد صادق خرازی در آیین بزرگداشت سوم خرداد در دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه آزاد تهران سخنرانی کرد.

وی بیان کرد آزادی خرمشهر فقط آزادی صرف یک قلمرو جغرافیایی نیست، بلکه مطلع و دروازه بزرگ پیروزی های جمهوری اسلامی و فرو پاشی هیمنه نظام بعثی و استکبار جهانی بود.پیروزی رزمندگان اسلام در سایه وحدت فرماندهی ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی محقق شد.

 خرازی افزود تیپ های محمد رسول الله، نجف، امام رضا ،ثارالله، بیت المقدس و امام حسین تحت فرماندهی سه قرارگاه قدس ، نصر و فتح و قرارگاه مرکزی و مشترک کربلا موفقیت بی نظیری را خلق کردند که در سایه آن پیروزی، موقعیت جهانی ایران نه تنها تثبیت شد، بلکه به جایی رسیده است که ایران اکنون میتواند مهمترین عامل معادلات تحول منطقه به حساب آید. 

دکتر خرازی با تشریح ابعاد عملیات بیت المقدس به تلاش بیست و چهار روزه رزمندگان در فتح خرمشهر پرداخت و یاد مقاومت ٣٥ روزه پایداری این شهر به هنگام سقوط خرمشهر را گرامی داشت و گفت ٥٧٨ روز پایداری و اشغال مهمترین عامل توجه به موقعیت ژئو پولتیک بندر خرمشهر را به همراه داشت. 

سفیر اسبق ایران همچنین افزود پیروزی خرمشهر قدرت بازدارندگی ایران را افزایش داد و اکنون اگر بخواهیم ابعاد آن مقاومت و پایداری و فتح وپیروزی را باز خوانی کنیم، میتوانیم به نکات ناگفته و نانوشته مهمی دست یابیم.

خرازی گفت حماسه ها زمانی خلق میشوند که آگاهی و بیداری مهمترین مولفه مردم در شناخت واقعیت ها باشد.

آن هنگام که مردم احساس کردند کشور نیازمند حماسه است به رسالت و مسولیت تاریخی خود توجه میکنند.

وی در ادامه افزود: دوم خرداد هم به لحاظ حضور حماسی مردم پیامی بین المللی برای جهانیان داشت نشان داد که مردم آزاد اندیشند و در پناه آزادی به پیشرفت و توسعه امیدوارند. مردم تجلی تحول را در پگاه مشارکت اجتماعی جستجو میکنند و مشارکت جمعی مهمترین نقطه عطف استقلال کشور هاست. 

بدون مردم دستیبابی به پیشرفت و استقلال ممکن نیست. مردم تنها عامل موفقیت و ثبات و کاهش تهدیدات خواهند بود. قدرت آن زمانی که با سرشت و سرنوشت ملت ها رقم بخورد، نوید موفقیت را خواهد داد.

صادق خرازی سپس عنوان کرد تنها راه رسیدن به سرچشمه های معنوی و نورانی درک حقیقت و پذیرش گوهر دین و فرهنگ است که به ارتقاء اگاهی و بینش احاد جامعه منتج میشود

خرازی افزود تحولاتی که به مدد شناخت ملت ها رخ نمایی میکند، جامعه مدنی را نوید میدهد و هر جامعه ایی مفهوم استقلال  و آزادی را آن زمانی ارج می نهد که با معیار های ملی و دینی خود آمیخته و آموخته باشد.

معاون اسبق وزارت امو رخارجه همچنین ادامه داد: حماسه ها نقش بازدارنده صرف ندارند، بلکه حماسه ها تبدیل به احیای مجدد فضیلت های ملت ها میشوند، حماسه دفاع مقدس اسطوره سازی کرد. متاسفانه سیستم فرهنگی کشور نتوانست اسطوره های حماسه دفاع مقدس را معرفی و الگو سازی کند. وی با بیان اینکه شهیدان اسطوره های ماندگار در شبستان بلند تاریخ ملت ها هستند، به نقد رفتاری و بی توجهی ها پس از پیروزی ها ومجاهدت ها پرداخت. 

مشاور سید محمد خاتمی همچنین گفت: حماسه ها همواره باید پیام تاریخی خود را داشته باشند و حماسه ها به الگو سازی  خواهند پرداخت و افق جامعه را با معنویت و اگاهی در هم خواهند آمیخت.

خارج شدن تدریجی ایران از انزوای بین المللی ، منزوی شدن رژیم صدام و توسعه روابط خارجی جمهوری اسلامی از افق پیروزی خرمشهر پدید آمد.

ارتقاء وجهه بین المللی ایران به عنوان یک کشور عادی و دارای ایده هایی برای حل مشکلات جهانی، انزوای اسراییل، موفقیت حزب الله لبنان در اخراج اسراییل از جنوب این کشور که عمق استراتژی خاورمیانه ای جمهوری اسلامی بود ، افزایش قدرت باز دارندگی مقاومت در کل منطقه همه از فردای آزادی خرمشهر کلید خورد.

خرازی همچنین گفت: پدیده انقلاب اسلامی و تحقق پیروزی آن در ایران، واقعیت با اهمیتی در مسیر تکوین تاریخ کهن و بلند ملت شریف ایران محسوب میشود. ایران در بستر تاریخ خود از موهبت امتزاج دین و تمدن برخوردار گشت و گوهر اسلام ناب محمدی که برخوردار از معارف اهل بیت علیم السلام بود با شکوه و عظمت تمدن ایران آمیخته گشت. جوهر و ذات این انقلاب در نفی استبداد در ایران و انزوای استعمار و قطع دستان دول استعمار گر از منافع ملت ایران کارساز شد.

مجموعه مجاهدت های مردم شریف ایران به گونه ای شد که آزادی، مردم سالاری، استقلال، همزاد انقلاب اسلامی گشت. در بستر حوادث بزرگ تلخ و شیرین رخداد ها و حوادث مختلف، درس های مهم و تاثیر گذاری را بعنوان میراث بلند ان پدید آورد. اگر چه درهر حادثه، گهگاهی انقلاب در رسیدن به نقطه مطلوب با کندی و تاخیر مواجه شد، ولی شرف مجاهدت ملت ایران و پایداری تمام عیار امام (ره) و رهبری بر عظمت و شکوه ایران اسلامی افزوده است. 

نماد این مجاهدت ها را  در حماسه دفاع مقدس ملت بزرگ ایران دیدیم. باور داریم آن همه تلاش و تکاپوی  خالصانه که برخوردار از فرهنگ جهاد و شهادت بود، بزرگترین واقعه استقلال ارضی و مرزی را پدید آورد. حماسه دفاع مقدس ملت ایران نخستین گام برای تجلی هویت ملی ایران شد. استیلای استقلال سیاسی آنگاه که با هویت ملی آمیخته شد، حماسه مبنای فضیلت تاریخی مردم گشت که امنیت و ثبات ایران را برای همیشه تضمین کرد

صادق خرازی با تشریح ایام مختلف خرداد با اشاره به حماسه دوم خرداد پرداخت وگفت ما آغاز راه هستیم و باید به بنیاد های جامعه مدنی دل ببندیم، به آزادی و مردم سالاری دینی دل ببندیم، به امام صاحب این انقلاب میثاق خود را تجدید کنیم. 

وی همچنین گفت: در گذر از دوم خرداد76 و تجربیات تلخ و شیرین زیادی به دست آمده و حالا در روزگار پس از 24 خرداد احساس می شود زمان مناسب برای آنکه اصلاحات پوست اندازی کرده و فصلی تازه از تلاش ملت ایران برای تاثیرگذاری بر سرنوشت خویش آغاز شود، فرارسیده است.

باید به تلاش های پیشینیان و دیگر افراد و چهره هایی که در بزنگاه های مختلف بیرق اصلاح طلبی را بالا نگاه داشته و تلاش کردند در سرنوشت کشور تاثیر بگذارند احترام گذاشت . اما معتقدیم تندروی، احساس گرایی، رفتارهای شبه انقلابی و وجود برخی موانع و سنگ اندازی ها مانع از این شد که تلاش های قبلی با وجود نیت راستین اولیه به نتیجه مطلوب منجر شود. اکنون زمان  بازاندیشی در برخی رفتارها فرا رسیده است ولازم و شایسته است تا  مبانی  رفتاری  اصلاح طلبانه مجددا باز خوانی شود. از این رو تصور می کنیم فرصت پیش آمده زمان مناسبی است برای اینکه اصلاح طلبی پوست اندازی کرده و  به فرهنگ و پیشینه طولانی خود باور داشته باشیم  و اقتضائات جهانی شدن را درک کرده و اعتقاد داشته باشیم تا زندگی مسالمت آمیز در جهان کنونی در سایه همکاری، همفکری و مشارکت همه اقوام و ملل فراهم می آید.

اصلاح طلب مسلمانی هست که به مذهب شیعه اعتقاد دارد،  به همه دینداران و خداباوران احترام گذاشته و از حقوق اولیه و بدیهی دفاع می کند  و هرگونه تلاش برای یکسان سازی فرهنگی و تحمیل عقیده را نادرست می پندارد. 

اصلاح طلبان  به تغییر وضع موجود می اندیشند اما برای این منظور پا از دامنه اخلاق بیرون نگذاشته و به اصولی پایبندی نشان خواهند داد و تحول خواهانی هستند  که معتقدند  ارزش گرایی منافاتی با پیشرفت ندارد، پافشاری بر اصول مجوزی برای درگیری با دیگر گروه ها صادر نمی کند و با عقلانیت و حفظ باورها می توان به توسعه رسید و وضع زندگی ایرانیان و شان و منزلتشان را در همه دنیا ارتقا داد.

ما معتقدیم دوران رفتارهای هیجانی کنترل نشده به پایان رسیده و نواقص و مشکلات را باید در چارچوب پروژه اصلاح طلبی دنبال کرد.

 با واقع گرایی است  که به مناسبات قدرت در جمهوری اسلامی میتوان واقف شد و پتانسیل ها، محدودیت ها و فرصت های موجود را شناخته و با ارزیابی همه این ملاحظات به این نتیجه رسیده اند  که جز در سایه تعامل با نمایندگان تفکرات مختلف، جلب اعتماد صاحبان قدرت و فعالیت اصلاحی و مسالمت آمیز در چارچوب نظام جمهوری اسلامی نمی توان تغییرات مثمرثمر، کم هزینه و ماندگاری انجام داد که خیر آن هم به کشور و هم به آحاد مردم برسد.

همه مردم قطع نظر از هویت های قومی، مذهبی و طبقاتی و با هر گرایش سیاسی از حقوق طبیعی، مدنی، سیاسی و به ویژه حق بیان اندیشه و نظراتشان برخوردارند. مردمسالاری و تمکین به رای ملت بهترین شکل حکومت برای پیشبرد آزادی، عدالت و توسعه است. دولت  باید نسبت به همه سلایق اندیشه ها و تفکرات مدارا کند و تساهل نشان دهد مگر عقایدی که موجب لطمه به حقوق افراد و یا جامعه مدنی شده و یا خشونت را ترویج کند. تند روی و افراط در سالیان گذشته روند توسعه کشور را مختل کرده و باعث شده سوتفاهم های زیادی در ذهن کنشگران عرصه های سیاسی و اجتماعی شکل بگیرد. دوم خرداد و تجربه اصلاحات را فرصتی بایست دانست که از آن به خوبی بهره برده نشد. از آسیب شناسی این دوران هراسی نباید داشت  و باید پذیرفت که  اشتباهات و تندروی هایی سبب شد این تجربه، نتیجه مطلوب خود را نداشته باشد.ا گرچه باید کوشید تا چشم به آرمان ها داشته باشیم اما مراقب باشیم آرمان ها ما را از واقعیات پیش رو غافل نکند.  به صراحت باید اعتراف کرد که اصلاح طلبان  واقع گرا هستند و به الزامات آن پایبندی نشان می دهند

همه نیروهای سیاسی باید جایگاه  خود را در منظومه سیاسی ایران مشخص کرده و صریح و روشن بگویند چه نسبتی با جمهوری اسلامی دارند و با وجود انتقاداتی که به بخش های مختلف ممکن است داشته باشند، اما مشخص کنند که آیا نهادهای قانونی را به رسمیت می شناسند یا نه؟ آیا فصل الخطاب بودن رهبر معظم انقلاب را می پذیرند یا نه؟ آیا به حق تعیین سرنوست مردم باور دارند یا نه؟ چرا که در شرایط کنونی زیست دوگانه معنایی ندارد. نمی شود در ظاهر گفت جمهوری اسلامی را قبول داریم اما در عمل از شیوه ها و رفتارهایی استفاده کرد که اصل و اساس نظام را زیر سوال می برد.

خرازی افزود: نمی شود در شعار از آزادی و حق حاکمیت مردم دفاع کرد اما در مقام عمل آزادی را ولنگاری تعبیر و مقابل حق و خواسته های مدنی مردم ایستاد و شهروندانی را که از سبک متفاوت زندگی دفاع می کنند با انگ ها و برچسب ها همراه کرد. نمی شود از تعامل و همکاری دم زد اما در عمل جز به حذف اندیشه رقیب و منزوی کردن دیگر عقاید رضایت نداد.نمی شود در خارج از مرزها شعار تنش زدایی و تعامل با دنیا سر داد اما در داخل به جنگ رقبای سیاسی رفت.نمی شود ابراز احساسات پاک مردم در ابراز وفاداری به نظام را برجسته کرد اما توقعات و نارضایتی های مطرح شده را نتیجه اغفال و گمراهی آنان برشمرد. ما اعتقادی به روش های بسیج توده ای با استفاده از رفتارهای عوام فریبانه  اشتباه استراتژیک دولت پیشین بود نداریم. 

 به همان اندازه که باید نگران سوء استفاده از آزادی بود باید نگران سوء استفاده از قدرت هم بود در نتیجه نظارت بر مسئولان را وظیفه آحاد احزاب و نهادها دانسته و برای مجلس شورای اسلامی که در انجام وظیفه نظارتی اش جایگاه ویژه ای را داراست. زمان مصالحه، تفاهم و آشتی با جریانات مختلف فکری و سیاسی که دست به رفتار خشونت آمیز نمی زنند سیده است. باور  و معتقدیم می شود افکار و عقاید گروهی را قبول نداشت، اما با آنها پشت یک میز نشست تا از حداقل مشترکات برای توسعه و پیشرفت کشور استفاده کرد.اصلاح طلبان پایبندی به قانون اساسی و عدول از آن را خط قرمز خود می دانند.

میتوان  با تمام اجزای حاکمیت منتقدانه وارد بحث شد، اما خط قرمزها را بایست محترم شمرد و اجازه نداد تا قانون اساسی، رهبری و ارزش های دینی تضعیف شوند.

از حق آزادی شهروندان در سطوح مختلف باید دفاع کرد .باید تلاش کرد مشارکت سیاسی در کشور افزایش پیدا کند این مشارکت، بی رقابتِ سالمِ سیاسی امکانپذیر نمی باشد. امکان فعالیت آزادانه احزاب و گروه ها منجر به رقابت سیاسی می شود و این رقابت مشارکت سیاسی را افزایش می دهد و در نتیجه آن نظام تحکیم و تثبیت می شود.

 از نقد ارکان مختلف قدرت و دولت هراسی نبایست داشت. همچنانکه از نقد گذشته اصلاح طلبی هم فرار نمی بایست کرد. نقد به بالندگی و رشد جامعه کمک می کند و همه باید تلاش کنند تا میزان سعه صدر مسئولان از یکسو و مدارای شهروندان از سوی دیگر افزایش پیدا کند. اما در عین حال برای خود خطوط قرمزی از آن فراتر نبایسد  رفت و همه بکوشیم تا این خطوط قرمز در همه حال رعایت شود.

 گذشته چراغ راه آینده است اما قصد نخواهیم داشت در مشاجرات گذشته قفل کرده و سطح منازعات سیاسی را به تحلیل روزهای تلخ گذشته سپری کنیم. برای ما آینده ایران، دست یافتن به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه‌ آسیای جنوب غربی، زندگی بهتر شهروندان با تأکید بر مردم‌سالاری دینی، عدالت اجتماعی، آزادیهای مشروع، حفظ کرامت و حقوق انسانها و بهره‌مند از امنیت اجتماعی و قضایی اهمیت دارد و در این راه همه میکوشند از بحث و جدل در رابطه با گذشته پرمناقشه خودداری کرده و افق های پیش رو را دریابیم.

 

وی در آخر گفت: بیایید ارزش های دینی مورد قبول مردم را  محترم بشماریم  و هرگز اجازه ندهیم شک و شبهه ای در اصول اعتقادی مردم پدید آید. حفظ حرمت مسئولان عالی نظام را واجب دانسته و از هرگونه رفتار ناشایست که منزلت و جایگاهشان را خدشه دار کند پرهیز شود. باید نسبت به استقلال، تمامیت ارضی و همبستگی ملت ایران احساس وظیفه بکنیم و هرگز اقدامی نباید انجام داد که این سه را تهدید کند.عقلانیت و کارآمدی دو رکن مهم فعالیت  اینده اصلاحات را تشکیل می دهد. معتقدیم رفتار و تصمیمات باید در چارچوب عقلانیت بوده و در نتیجه آن کارآمدی فراهم بیاید.از تقویت بیش از پیش جامعه مدنی دفاع بایست کرد قوت و تاثیرگذاری احزاب را بر تکثر کم رمق آنها ترجیح بایست داد . تا جایی که ممکن است باید نهادهای غیر دولتی را در امور مختلف وارد و امورات ممکن را به آنها سپرد.کدورت های شخصی و موردی هرگز باعث نخواهد شد که مناسبات امروز را فدا کرده و یا به واسطه سوتفاهم های قبلی زمینه های همکاری امروز را از بین برد. در چار چوب واقع گرایی با هر کس و هر جریانی که توسعه ایران باور داشته و از آزادی و مردمسالاری دفاع کند باید همکاری کرد .

 سه شنبه 13 خرداد 1393  6:13

آخرين تاريخ بازديد : پنجشنبه 10 فروردين 1402  21:27:7
تعداد بازديد از اين خبر : 4954
 
   copyright 2009-2010, all right reserved. WWW.KHARAZI.IR نقشه سایت        سایتهای مرتبط        تماس با ما