برجام ابزار بود نه هدف
  16 مردادماه برنامه نگاه یک، حسین شریعتمداری مدیرمسئول روزنامه کیهان و سیدمحمد صادق خرازی، سفیر اسبق ایران در فرانسه در برنامه نگاه یک به بررسی عملکرد آمریکا در قبل و بعد برجام و همچنین بد عهدی های آمریکا در مقابل جمهوری اسلامی ایران پرداختند. همچنین در این برنامه طرفین به دیگر موضوعاتی از قبیل فساد مالی و اقتصادی، عملکرد دولت گذشته در قبال فساد و حقوق های نجومی و همچنین رسانه ها پرداختند.

سید محمدصادق در ابتدای این برنامه با گرامیداشت یاد شهدای عرصه خبر روز خبرنگار را تبریک گفت و گفت: امیدوارم دولت و همه دست اندرکاران حاکمیت قدر خبرنگاران این حاملان بی توقع، پرتلاش و مخلص را بدانند و این قدرشناسی می تواند شجاعت و جسارت ویژه ای را به همه کسانی که در این عرصه تلاش می کنند بدهد.

خرازی ادامه داد: من از خبر به سیاست رفتم و از سیاست دوباره به خبر بازگشتم و امروز نیز هم در عرصه سیاست داخلی و خارجی هستم و هم یکی از ارادتمندان و مخلصان خبرنگاران و همکاران در عرصه خبر هستم و به این موضوع افتخار می کنم.

به گزارش تابناک، این فعال رسانه ای در پاسخ به سؤالی درباره جایگاه فعلی خبرنگاران در جامعه عنوان کرد: بهترین پاسخ را به این پرسش خود حاملان خبر و خبرنگاران برای این پرسش دارند، بیشترین زجر و تحمل را یک گزارشگر و خبرنگار می کشد، اگر خبرش خوب باشد و حرفهای باشد یک طرف قضیه مجبور است دلخور شود و اگر خبر جانبدارانه باشد مردم نمی پسندند.

وی با بیان یک پارادوکس در اینجا وجود دارد، تصریح کرد: ما باید بپذیریم خبرنگار و کسی که مسئولیت ابلاغ خبر را دارد نیازمند آزادی است، البته آزادی با چارچوب هایی که در قانون دیده شده است. نمی شود به خبرنگاری گفت در ابلاغ موضوعات اجتماعی و سیاسی فعال باش ولی برایش مشکل ایجاد کرد.

خرازی اضافه کرد: نکته دیگری که مهم است این است که رسانه های مجازی شرایط جدیدی و مهم دیگری را آفریده اند. هر چه ما دست خبرنگارانمان را براساس چارچوب و قانون و اخلاق باز بگذاریم رسانه هایی که می توانند مورد اعتماد مردم باسند نفوذشان بیشتر می شود و رسانه ها آزادانه تر، شجاعانه تر و جسورانه تر این کار را انجام می دهند.

وی جایگاه فعلی خبرنگاران را مناسب ندانست و عنوان کرد: خبرنگاران اگر در یک مقوله ای صریح صحبت کنند مورد پرسش واقع می شوند و در موضوعی اگر قوی عمل کنند مخاطبان پرقدرت شان شاید باعث گرفتاریشان شوند، آنچه می گویم مخصوص یک جریان فکری نیست بلکه در مجموع اینگونه است.

خرازی با اشاره به حقوق پایین خبرنگاران در کشور اظهار داشت: معمولا یکی از پایین ترین سطوح اقتصادی، حقوق و حقی که برای یک خبرنگار درنظر گرفته شده است، از پایین ترین حقوق هاست در حالیکه در خیلی از کشورهای دنیا سال بازنشستگی برای خبرنگاران با کارمندان متفاوت است به دلیل فشار کاری که به آنها وارد می آید، در برخی از کشورها بعد از 15 یا 18 سال بازنشسته می شوند.

مدیر سایت دیپلماسی ایرانی ادامه داد: در تماس هایی که با خبرنگاران در سطوح مختلف دارم هیچ کدام از وضع زندگی و شغلی خود علیرغم علاقه ای که به کار خود دارند، راضی نیستند.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص چارچوب ها و مرز آزادی بیان امنیت را مهم ترین مقوله کار خبرنگار دانست و افزود: اگر خبرنگار در کار خود امنیت لازم را نداشته باشد، دچار مشکل می شود. نکته مهم تر از امنیت این است که خط قرمز ها تکان بخورد و مثلا خط قرمز برای یک رسانه با رسانه دیگر متفاوت باشد یا خط قرمز ها و اولویت ها با دولت ها تغییر کند و این نکاتی است که در کشور وجود دارد.

* رسانه ای شدن فیش های حقوقی از شجاعت های خبرنگاران بود

خرازی با اشاره به موضوع فیش های حقوقی نجومی رسانه ای شدن این موضوع را یکی از شجاعت های بی نظیر رسانه های کشور نامید و گفت: از هر جریان فکری ای به این موضوع پرداخته شد چرا که دغدغه مردم بود.

وی با طرح این سوال که چرا در دولت قبل در موضوع اختلاس 3 هزار میلیاردی این اتفاق رخ نداد؟ ادامه داد: در دولت قبل هم خبرنگار بود و دغدغه هم وجود داشت اما احساس امنیت نمی کردند و برخی اولویت هایی داشتند که این موضوع را مطرح نکردند و این نشان می دهد که مهم ترین مولفه ای که ما باید رعایت کنیم قانون است و نباید مرزها تغییر کند، خوب، خوب و بد، بد است.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با تاکید بر اینکه چارچوب های منافع ملی مشخص است، عنوان کرد: ارزش ها و هویت و منافع ملی اگر مورد هجوم واقع شوند طبیعی است که خلاف مصالح ملی عمل شده است، اگر قرار باشد که خط قرمزها برحسب زمان یا مکان تغییر کند ما اشتباه بزرگی را در راستای تنویر افکار عمومی مرتکب شده ایم.

وی خاطرنشان کرد: رسانه های بی تردید با چشمان تیزبین خود می توانند صلاح جامعه را رقم بزنند و همینطور می توانند جامعه را به ابتذال بکشانند اگر ما مراقبت بکنیم یعنی همه خوبی ها و بدی ها براساس میزان و سنجش واقعی قانون باشد مشکلی نخواهیم داشت و مشکل این است که گاهی گرفتار سلیقه های انتخابی خودمان می شویم و این خیلی خطر دارد.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با بیان اینکه عدالت ابزار تقوا است، تصریح کرد: همین مسائل مالی و حقوق های کلان در دولت قبل هم وجود داشت و اطلاع هم داشتیم.

خرازی ادامه داد: 700، 800 میلیارد از پول های مردم به غارت رفت، این پول ها کجا رفت؟ مردم در این خصوص سوال دارند.

* تحریم ها موجب به وجود آمدن فسادهای مالی شد

وی افزود: به عنوان سرمایه گذاری خارجی از آغاز تحریم شروع کردند، پول ها را از مملکت خارج کردند و به این و آن اعتماد کردند، زیر نظر سران سه قوه کمیته ای تشکیل شود و ببینند این پول ها به چه کسی داده شده و به کجا رفته است. بابک زنجانی چگونه به وجود آمد؟ وقتی تحریم به وجود آمد و قانون وجود نداشت و برخی بسیط الید شدند نتیجه این شد که فساد به وجود آمد.

این کارشناس سیاسی با اشاره به اینکه در برابر چند صد میلیارد دلار سکوت اتفاق افتاد، تصریح کرد: در این دوره دو دهه این 700 میلیارد دلار مطابق تمام دوره فروش نفت ایران است، یعنی از زمانی که نفت را استخراج کردند تا زمانی که دولت نهم و دهم که شما یکی از مدافعان پر و پا قرص وی بودید و تا روزهای آخر هم از آقای احمدی نژاد دفاع کردید، همین آقا این بی انضباطی های مالی را به وجود آورد.

خرازی با بیان اینکه در دولت قبل سازمان برنامه را منحل کردند تا هرگونه که دوست دارند عمل کنند، ادامه داد: برای آقای شریعتمداری متاسفم که خدمات دولت های دیگر را نادیده می گیرند و از دولتی دفاع می کند که جز آثار زیان بارش خدماتی را در جایی داشته است. دولت کنونی وارث یک دولتی پر از فساد اداری بود که هنوز هم نتوانسته است آن را جمع کند.

این کارشناس مسائل سیاسی اضافه کرد: آقایان در روزنامه های خود بی مهابا دولت را می کوبند، رهبری در سال نو فرمودند رعایت دولت، خدمتگزاران و قوای سه گانه را بکنید، همین روزنامه کیهان را بیاورید و ببینید که از ابتدای سال تاکنون چه دفاعی از دولت کرده و چه حیثیتی از دولت نبرده است.

خرازی عنوان کرد: یکی از بزرگ ترین مشکلات این است که بروید سراغ سازمان برنامه و بودجه، بروید سراغ جهانگیری و روحانی، عدد و رقم هایی که مشخص نیست کجاست، آقایان صدها بار گفته اند و یکی از بزرگان گفت اتفاقی است که افتاده است فعلا بگذریم انشاالله خیر است. باید مشخص شود که این پول ها کجا خرج شده است.

وی افزود: به مظاهری گفتند فلان پول را بده و چون نداد عزل شد پول هایی که توسط آقایان داده می شد و من دو سه مورد را دارم و خصوصی عرض می کنم، پول هایی که آقایان توزیع می کردند و سفرهایی که می کردند به جای کارآفرینی و تولید واردات از چین می کردند، همه ضبط شده و نوشته شده است.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان در پاسخ به شریعتمداری در خصوص واردات دسته بیل در دولت یازدهم گفت: واردات دسته بیل هم نتیجه قوانینی بود که دولت قبل تصویب کرد.

* اهتمام جدی دولت برای برخورد با فیش های نجومی

وی خطاب به شریعتمداری گفت: شما از روزی که مسئول کیهان شدید یک گام و یک قلم درباره دفاع از تولید کشور ننوشتید. اینکه شما همینطوری تهمت بزنید و اهانت کنید که درست نیست.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان رو به شریعتمداری با بیان اینکه زمانی که شما می گویید فسادها را در روزنامه خود آورده اید دوستان ما در زندان و گرفتاری بودند و شما آزادانه حرف می زدید، تاکید کرد: فساد فساد است.

خرازی افزود: معتقدم که اگر دولتی و رئیس دولتی آمد و دستور مبارزه با فساد داد باید از آن تقدیر کنیم، اگر دولتی دید در برخی جاها مشکلات جدی وجود دارد و این به آن رسیدگی شود، این دولت که بسیاری از گرفتاری ها را خودش به وجود نیاورده است بلکه وارث بسیاری از اخلاق های بد بوده است. رویه هایی بوده که انجام شده و باید با این رویه های بد مبارزه کرد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا برخورد دولت با حقوق های نجومی را کافی می دانید یا خیر، عنوان کرد: تا جایی که اطلاع دارم البته اطلاعات من کامل نیست. هم آقای جهانگیری و هم روحانی اهتمام جدی دارند که با موضوع فیش های حقوقی برخورد کنند و حتی با نزدیکان خود هم برخورد کردند.

* قرار نبود برجام مشکلات بین ایران و آمریکا را حل کند

وی در پاسخ به سوالی در خصوص عملکرد رسانه ها در خصوص مذاکرات هسته ای و برجام عنوان کرد: برجام یکی از همان قصه های پر غصه هفت گنبد افلاک این سرزمین است، اول باید مشخص کنیم که برجام یک معجزه بود یا یک واقعه تاریخی بود که اتفاق افتاد و کشور هم در شرایط خاصی بود و از صدر نظام که مقام معظم رهبری هستند تا همه دست اندرکاران مذاکرات یک هدف و چارچوب را دنبال کردند، اینکه ما تصور کنیم که برجام یک واقعیت آنچنانی است، درست نیست برجام ابزار است نه هدف.

خرازی افزود: رسانه ها در برجام در هر دو جریان تلاش زیادی کرده و سعی کردند مردم را با ابعاد مختلف برجام آشنا کنند، برخی تصورشان این بود با برجام اعتماد ایران و آمریکا جلب و مسائل ایران و آمریکا حل می شود، اصلا برجام موضوعی نبود که بخواهد به موضوع ایران و آمریکا ربط داده شود و بتواند مناسبات بین ایران و آمریکا را تلطیف کند. بلکه برجام سقف و کف مشخصی داشت و مسئولیت مذاکره کنندگان نیز سقف و کف داشت.

سفیر اسبق ایران در پاریس خاطرنشان کرد: مذاکره کنندگان ارشد ما اجازه نداشتند خارج از موضوع هسته ای با طرف آمریکایی صحبت کنند و رهبری برای آنها چارچوب تعیین کرده بودند. در این مسیر موضوع برجام به گونه ای شد که تحولات چشم گیری را به همراه داشت.

* خصومت آمریکایی ها ادامه دارد

وی افزود: البته غلو هایی هم در آن صورت گرفته هم از جانب مخالفان هم موافقان. خصومت آمریکایی ها قبل از برجام وجود داشت و بعد از آن هم ادامه یافت و قرار هم نبود برجام مشکلات فیمابین را برطرف کند.

خرازی ادامه داد: برجام بالاخره توفیقاتی برای کشور آورده و در عین حال آن مدینه فاضله هم که فکر کنیم اگر برجام نبود زندگی مردم مختل می شد و جنگ می شد غلو هایی بود که صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: اگر برجام بخواهد روال و رویه بشود، این یکی از بزرگ ترین خیانت های جدی به کشور است. برجام برای یک واقعه بود و آن هم مقطعی که ایران درگیر 6 قطعنامه تحریمی ملل متحد و 12 قطعنامه آژانس بود.

سفیر اسبق ایران در پاریس خاطرنشان کرد: برجام در مقطعی برجام شد و شکل گرفت که کنگره آمریکا اقدام به کاهش فروش نفت ایران کرده بود و هر 6 ماه 20 درصد از فروش نفت ایران را کاهش می دادند. زمانی که دولت یازدهم دولت را در اختیار گرفت زیر 800 هزار بشکه نفت می توانستیم بفروشیم در حالیکه تا قبل از تحریم ها 2 میلیون و 500 هزار بشکه نفت می فروختیم. نتیجه این کاهش فروش نفت را کشورهایی چون عربستان، امارات و دیگر کشورهای منطقه بردند.

* رقم خوردن برجام های 2 و 3 درست نیست

خرازی خاطرنشان کرد: برجام واقعه مهمی در تاریخ دیپلماسی ایران بوده و هست، اما اینکه برجام بخواهد رویه شود معتقدم این کار درستی نیست و رقم خوردن برجام های 2 و 3 درست نیست.

وی با بیان اینکه برجام یک کف و سقف داشت، عنوان کرد: برجام باعث شد سیستم اتمی ایران و سیکل چرخه سوخت و تولید اورانیوم از بین نرود و با تکنولوژی برتر ادامه پیدا کند. در حال حاضر آب سنگین ایران را آمریکا می خرد، روسیه از ما اورانیوم 3.7 می گیرد و به ما کیک زرد می دهد و در کنار این اتفاقات تحقیق و توسعه نیز صورت می گیرد.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان ادامه داد: یک زمانی در داستان تکنولوژی هسته ای 20 هزار سانتریفیوژ داشتیم که 10 هزار تای آنها کار می کرد در حالیکه الان دوستان سازمان انرژی هسته ای روی سانتریفیوژ IR8 کار می کنند که هر واحد آن 20 سو تولید می کند.

خرازی با اشاره به ورود ایران به پروژه گداخت هسته ای گفت: زمانی می گفتند ایران حق ندارد وارد چرخه سوخت شود و دانش هسته ای داشته باشد اما الان ایران را وارد پروژه گداخت هسته ای کرده اند و ایران به این کلوپ پیوسته است.

وی با اشاره به صحبت های مقام معظم رهبری در مورد تیم مذاکره کننده و اعتماد ایشان به این افراد تاکید کرد: نباید رسانه ها و کسانی که نظرشان با نظر دولت مخالف است به مذاکره کنندگان که مورد اعتماد رهبری هستند تهمت بزنند.

سفیر اسبق ایران در پاریس در پاسخ به اظهارت شریعتمداری گفت: بحث های آقای شریعتمداری من را یاد توده ای ها می اندازد، آقای احمدی نژاد هم با شارون عکس داشتند می توان همه چیز را حاشا کرد و گفت هیچ اتفاقی در روابط ما نیفتاده و تحریم ها لغو نشده است.
خرازی اضافه کرد: سندی که آقای شریعتمداری می دهد فکر می کنم به درد خود کیهان می خورد. مقام معظم رهبری فرمودند که ما در پیچ خطرناک تاریخی بودیم و با مدیریت ایشان و وزارت خارجه و تیم مذاکره کننده کشور را از یک بحران جدی نجات داد.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: در اینکه نرخ دلار چند برابر شد و فروش نفت ما کاهش یافت که تردیدی وجود ندارد، روزی که برجام آغاز شد 6 قطعنامه در شورای امنیت داشتیم و قطعنامه های تحریمی داشتیم، همین آقایان در روزنامه خود نوشتند تحریم موهبت الهی است.

وی با بیان اینکه وقتی مذاکرات شروع شد قرار نبود سوء تفاهمات ما با آمریکا را رفع کند، اظهار داشت: در برجام قبول کردند که ایران آب سنگین داشته باشد در صورتی که بارها گفته بودند که ایران حق داشتن آب سنگین را ندارد.

سفیر اسبق ایران در پاریس گفت: چقدر ما در مذاکرات آسیب صحبت های آقایان را خوردیم، راکتور اراک قرار بود کامل تعطیل شود، اما الان این اتفاق در برجام نیفتاده است.

خرازی در ادامه با بیان اینکه کلیه کشتیرانی ما متوقف شده بود و کشتی ما در خلیج فارس سه هفته در انتظار بود که بار خود را تخلیه کند، عنوان کرد: رویه واردات فاسد از زمانی آغاز شد که تحریم ها این مسائل را برای ما ایجاد کردند، الان هزینه حمل و نقل دریایی بعد از برجام یک پنجم شده است. تمام دانشجویان ما را از تحصیل در علوم حساس محروم کرده بودند.

خرازی عنوان کرد: در گذشته صحبت از موشک می کردند اما با 2231 تمام قطعنامه های گذشته حل و فصل شد. الان بیش از 40 تا 50 بانک درجه دو و سه با ایران کار می کنند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه مشکل اقتصاد ما آلودگی هایی است که باید با آن مقابله شود، تصریح کرد: باید به اقتصاد مقاومتی توجه شود.

وی اضافه کرد: الان در شرایط فعلی من جلسه ای را از دکتر ظریف و دکتر سیف درخواست می کنم که بگذارند و من و آقای شریعتمداری و جهانگیری هم باشیم. تحریم یک شبه گذاشته می شود، اما رفع تحریم ها زمانبر است.

سفیر اسبق ایران در پاریس عنوان کرد: از اول هم گفتم غلو نباید کرد و نیاید بیش از انتظار مردم برجام را مائده آسمانی کرد. برجام باید دستاوردهای برجام را اعلام کند، آنچه ما می شویم و آنچه از ترافیک دیپلماسی که می بینیم این است که آن زمان هر روز یک تحریم داشتیم و نفت ما را نمی خریدند اما امروز اینگونه نیست.

وی گفت: برجام ابزاری بود برای حل مشکلات کشور و این حل مشکلات کشور آرمان همه کنشگران سیاسی است.


شریعتمداری: کدام کاسب تحریم اصرار بر حذف تحریم ها می کند؟

حسین شریعتمداری مدیر مسئول روزنامه کیهان در برنامه نگاه یک به بررسی عملکرد آمریکا در قبل و بعد از برجام و همچنین بدعهدی های آمریکا در مقابل جمهوری اسلامی ایران و همچنین مسئله فیش های حقوقی و... پرداخت و در ابتدای این برنامه روز خبرنگار و هفته کرامت را تبریک گفت.

شریعتمداری گفت: مسئولی که پشت تریبون می آید و در تلویزیون و در مصاحبه ای از رسانه هایی که فیش های نجومی را مطرح کردند، تشکر می کند، البته برخی از آنها در پشت صحنه دنبال این هستند که چه کسی این فیش ها را لو داده است.

این فعال رسانه ای ادامه داد: این طبیعت کار است. مهم این است که شما کارتان را درست انجام داده باشید و از دایره حق بیرون نرفته باشید، برای مردم واقعا کار کرده باشید، واقعیات را وارونه، واژگونه و خدای نخواسته غیرواقعی تفسیر نکرده باشید. اگر قرار باشد کار خبرنگار این چنین باشد، طبیعتا چالش هایی پیدا می کند. اما اگر خبرنگاری از این نوع باشد که هوا تار است تار می نوازد پس هوا می نوازد، دیگر مسئله ای نیست، نه سیخ می سوزد و نه کباب و هیچ اتفاقی این وسط نمی افتد.

به باور مدیر مسئول روزنامه کیهان اگر رسانه مطلوبی باشید، باید از مطلوبیت خودتان نشانه ها و شواهدی را ارائه دهید. ممکن است بعضی وقت ها آن چیزی که ارائه می کنید برای برخی در همان زمان قابل درک نباشد، ولی اگر راه را درست انتخاب کرده باشید بعد از مدتی به نقطه مطلوب می رسید.

وی در خصوص اظهارات خرازی که گفت «رسانه ها همه به فیش های حقوقی پرداختند»، گفت: من می گویم این گونه نیست، بسیاری از رسانه ها به فیش های حقوقی نپرداختند و بالعکس از فیش های نجومی دفاع هم کردند. حداقل این است که می گویند روزنامه نگار سندش با خودش است. دیوار حاشا برای روزنامه نگار بلند نیست، چون همه آنچه می گوید مضبوط و ثبت شده است و می توانند به آن مراجعه کنند.

این فعال رسانه ای افزود: وقتی فیش های حقوقی را مطرح و حتی تصویر آن را منتشر کردیم بسیاری از این روزنامه ها به حمایت از دولت به ما حمله کردند و توجیهاتی هم برای آن داشتند مثلا گفتند این شکل قانونی دارد، اینکه شما می خواهید موضوع را منحرف کنید و با دولت مخالفت می کنید و اینکه این افراد کارآفرین هستند و اگر از کار کنار بروند در حوزه ای که کار می کنند و فاجعه و ثلمه ای ایجاد می شود. بحث هایی از این چنین بود بعدها وقتی که موضوع یک کمی جلوتر رفت، بعدها برخی ها پرداختند از نوع حزب ایران نوین پاینده بود یک کمی هم حزب مردم زنده باد. کامل وارد نشدند.
*صاحبان فیش های حقوقی چوپان بودند و انتظار نمی رفت به بیت المال دستبرد بزنند

شریعتمداری درباره سه هزار میلیارد تومان که خرازی به آن اشاره کرد نیز گفت: آنها دزد بودند کار دزد، دزدی است. آنها گرگ بودند، کار گرگ حمله به گله و دریدن گوسفندهاست، از آنها انتظاری نیست. ولی صاحبان فیش های حقوقی چوپان بودند، از آنها انتظار نمی رفت که به بیت المال دستبرد بزنند و به اموال عمومی دست درازی کنند. آنها دزد بودند و با آنها برخورد شد و بعد هم گرفتند و حتی اعدامی هم داشتند.

مدیر مسئول روزنامه کیهان اضافه کرد: ما قبل از همه به مسئله سه هزار میلیارد تومان پرداختیم، سندش هم هست حتی نام بانک«تات» را بردیم و میزان سرمایه آن را نیز گفتیم؛ اما اینکه سه هزار میلیارد مبلغ سوء استفاده شده است، این را نمی دانستیم، فقط می دانستیم، مبلغ بسیار بسیار کلانی است.

مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت: کسانی که حقوق های ده میلیونی می گیرند هرگز به فکر مردم نیستند. کسی که حقوق های ده میلیونی می گیرد در فلان شرکت دولتی به عنوان عضو هیأت مدیره ماهی دو سه بار حضور می یابد یک دفعه چند ده میلیون بابت آن پاداش می گیرد.

* دولت احمدی نژاد از زمانی دچار انحراف شد که مثل اصلاح طلب ها شد

وی خطاب به خرازی در خصوص حمایت از احمدی نژاد گفت: روزنامه نگار سندش با خودش است و نمی تواند حاشا کند. دولت آقای احمدی نژاد در دور اول و اواسط دور دوم، دولتی بود که شما ها انگشت کوچکه آن هم به لحاظ خدمتی که به مردم کرد، نمی شوید. این دولت از زمانی دچار انحراف شد که مثل اصلاح طلب ها شد.

مدیر مسئول روزنامه کیهان گفت: آن زمانی که ما انتقاد کردیم، تعجب می کنم شما مگر در ایران نبودید؟ بنده را به این خاطر دو بار دادگاه بردند. از من شکایت کردند.

وی در پاسخ به این سؤال خرازی که نتیجه دادگاه چه شد؟ گفت: نتیجه دادگاه به این خاطر که دروغ می گفتند. آن آقا گفت اگر فلانی را محکوم نکنم، مسلمان نیستیم. اسنادش هست. اتفاقا آن موقعی که ما انتقاد می کردیم، شماها به به و چه چه می کردند.

شریعتمداری در خصوص اظهارات خرازی که گفت شما اتهام وارد می کنید، افزود: دوستان شما به به و چه چه می کردند. سندهایش هست. از اول ما به این موضوع پرداختیم و به خاطرش دادگاه رفتیم و گفتیم چرا آقای فلانی را به کار گرفتی؟ و چرا بر خلاف نظر رهبری 11 روز خونه نشینی کردی؟ ما بودیم که گفتیم چرا در کیش فلان هتل را ساختی؟ و چرا پانته آ ... را به کار گرفتی. اینها همه هست.

خرازی عنوان کرد که شش سال بعد که شریعتمداری گفت: همان موقع این کار صورت گرفت. شما در آن زمان در ایران نبودید یا روزنامه ها را نخواندید.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: ما به آقای روحانی و معاون اول ایشان احترام می گذاریم. اینکه فرمودید آیا تا به حال با این نجومی ها برخورد کردند؟ شما فرمودید با قاطعیت برخورد کردند. با کدام قاطعیت؟ آقای نوبخت روز اول می گوید من به خاطر این حقوق کلانی که آقای فلان گرفته که گفتند اسم نبرید، من از مردم عذرخواهی می کنم، بعد چند روز می گوید ایشان ذخیره نظام و بزرگ ترین امانتدار هستند.

شریعتمداری افزود: اینها را که نمی شود انکار کرد، اینها را که من نگفتم، خودشان گفتند.

شریعتمداری خطاب به خرازی اضافه کرد: اینکه گفتید هفتصد، هشتصد میلیارد دلار، من از شما تعجب می کنم. منظور شما درآمدهای نفتی دو دولت است. از شما تعجب می کنم، این حرف را اگر عوام بزنند عیبی ندارد، ولی از شما بعید است، چون خزانه دولت دخل بقالی که نیست.

وی در پاسخ به اظهارات خرازی مبنی بر اینکه سازمان برنامه را منحل کردند که هر گونه دوست دارند عمل کنند، افزود: سازمان برنامه را منحل کردند به جای خود بروید بررسی کنید. اینکه می گوید هفتصد هشتصد میلیارد دلار خزانه دولت که دخل بقالی نیست که بقال دست کند در دخلش و بگوید هوشنگ برو دو دست چلوکباب بگیر و بیاور.

این کارشناس مسائل سیاسی عنوان کرد: خزانه دولت برای اینکه از آن استفاده کنی نیاز به مصوبه مجلس و تفریغ بودجه دارد. این همه در آن مدت خدمات عمرانی که در کشور شد، چرا اینها را نمی بینید؟ بعدا چه شده؟ هیچ اتفاقی.

شریعتمداری افزود: درخواست من این است که آقای خرازی حتما سند بدهند. من سند می دهم، آقای خرازی هم سند بدهند.

وی در پاسخ به اظهارات خرازی درباره عملکرد دولت قبل گفت: شما یکی دو مورد از خدمات شایان دولت کنونی را بفرمایید.

شریعتمداری درباره وارد کردن دسته بیل توسط دولت جدید عنوان کرد: این را دولت جدید وارد کرد. قبلی ها که ال سی برای دسته بیل باز نکرده بودند.

*آنهایی که به زندان افتادند، وطن فروشی کردند

وی در پاسخ به اظهارات خرازی مبنی بر اینکه شما اهانت می کنید، گفت: چه اهانتی؟ آقایان که نام می بردید هر دو برادرانشان متهم به فساد هستند، چرا با آنها برخورد نمی کنند؟

شریعتمداری در پاسخ به این سوال که شش سال دولت حاکم بود ولی حرفی نزدید، اضافه کرد: موقعی که ما گفتیم سندش هست، می توانید به آرشیو کیهان مراجعه کنید. ببینید که ما آن زمان می گفتیم.

خرازی با بیان اینکه نوشداروی بعد از مرگ سهراب آمدی، شریعتمداری افزود: آن موقع برخی از دوستان شما شرمنده می شدند.

خرازی گفت که آن موقع دوستان ما در زندان بودند و شما آزادانه حرفتان را می زدید، شریعتمداری عنوان کرد: آنهایی که به زندان افتادند، وطن فروشی کردند.

مدیر مسئول روزنامه کیهان دوباره عنوان کرد: خواهشم این است که آقای خرازی سند بیاورند.

وی گفت: هی می گوید دولت قبل، دولت قبل؛ بروید بگیرد بگویید اگر فیش های حقوقی دارید به ما بدهید ما می زنیم، اگر ندارید و می خواهید رد گم کنید یک چیز دیگر است. معتقدم دو دو تا چهار تا به صورت خیلی مستند بیاوریم و دانه دانه مطرح کنیم و به آن بپردازیم؛ مثلا خدمات دولت کنونی را مطرح کنیم اگر جایی هست به آن بپردازیم حتی ما برخی خدمات کنونی را مطرح می کنیم که روزنامه هایی که برای آن سینه چاک می کنند مطرح نمی کنند.

مدیر مسئول روزنامه کیهان درباره دستاوردهای برجام خاطرنشان کرد: آقای خرازی عنوان کردند برجام باعث شد ما الان آب سنگین را بفروشیم، آب سنگین را وادارمان کردند بفروشیم. الان راکتور اراک را بتن ریختیم، مگر غیر از این است؟ یا می گویند اورانیوم سه و هفت دهم درصد را می دهیم کیک زرد را می گیریم. کیک زرد فلوئور اورانیوم است که بگیریم به هگزا فلوئور اورانیوم تبدیل کنیم. ما ده هزار کیلو داشتیم نه هزار و 700 کیلو را از ما گرفتند.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه آقای خرازی می گویند، ما اینها را به خارجی ها می فروشیم، عنوان کرد: وادارمان کردند بفروشیم.

وی خاطرنشان کرد: هیچ یک از تحریم ها برداشته نشده است. مذاکرات برای این بود که تحریم ها برداشته شود ولی هیچ کدام از تحریم ها برداشته نشده است، تحریم های بانکی سر جایش است. تحریم های دیگری که آمریکایی ها قول دادند برنداشتند. این تفاوت ها را ببینید، مردم که بالاخره می بینند.

شریعتمداری دوباره عنوان کرد: آقای خرازی باید برای مطالبی که گفتند سندی ارائه دهند اینکه برجام خیلی فایده داشته چه داشته است؟ به منتقدان مگر اجازه دادند حرف بزنند هر کس آمد حرف بزند گفتند برو جهنم، بیسواد و از مسائل جهان بی خبری.

وی همچنین گفت: آقای بابک زنجانی با آقای روحانی و هاشمی رفسنجانی عکس دارند.

مدیر مسئول روزنامه کیهان درباره اظهارات خرازی مبنی بر اینکه بحث هایی که آقای شریعتمداری عنوان می کنم من را یاد توده ای ها می اندازد، گفت: خوب است یاد کفار قریش نمی اندازد.

* پول نفتی که صادر می کنیم برنمی گردد

وی درباره صادرات نفت گفت: پول نفتی که ما صادر می کنیم برنمی گردد، می ماند آنجا و جزو اموال بلوکه شده است تا یک روزی برگردد. حتی برای دانشجویان پول را به صورت اسکناس می برند.

این کارشناس مسائل سیاسی درباره اظهارات خرازی مبنی بر اینکه شش قطعنامه تحریمی علیه ما تصویب شد، اضافه کرد: فقط 1229 قطعنامه تحریمی بود.

وی افزود: در خصوص اینکه شما گفتید قطعنامه ها موهبت الهی است را ما نگفتیم، امام گفتند.

*مگر فردو را درست کردیم که آب هویج بگیریم

شریعتمداری درباره کیفیت سانتریفیوژها که خرازی به آن اشاره کرد، گفت: چه کسی می گوید ما با آی آر هشت کار می کنیم؟ اینکه گفته خود آقایان است. شما به تحقیق و توسعه اشاره کردید، مثلا در فردو چه کار می خواهیم بکنیم؟ گاز نجیب چیست؟ آرگون تزریق کنیم، به جای آن آب هویج می گرفتیم. مگر آنجا را درست کردیم که آب هویج بگیریم.

وی همچنین عنوان کرد: قطعنامه 2231 شش قطعنامه قبلی را تجمیع کرده است. یعنی اگر ایرادی داشته باشید باید به کمیسیون بروید. کلکی که در برجام زدند این است که وقتی موقع مذاکره است می گویند یک طرف شما یک طرف ما شش تا وقتی که کمیته شکایات باید تصمیم بگیرد می گویند هشت عضو دارد و اتحادیه اروپا را هم اضافه کردند. وقتی ببرید آنجا کافی است یکی وتو کند.

وی در پاسخ به صحبت خرازی که گفت شما کشور را به اینجا کشاندید، گفت: کشور را من به اینجا نکشاندم، آنهایی که آمدند وطن را بفروشند به اینجا کشاندند.

این کارشناس مسائل سیاسی درباره اقتصاد مقاومتی افزود: این را دولتمردان نگفتند که ظرفیت تولید ما در حد آبگوشت بزباش است و فقط می توانیم قرمه سبزی و بزباش تولید کنیم.

وی به خرازی گفت: نمی شود شما از این طرف حمایت می کنید و زمانی موقع پاسخگویی است می گویید به من ربطی ندارد. به شما ربط دارد. اقتصاد مقاومتی این نیست که می گویند باید مدیر هم از خارج وارد کنیم. شما می گویید با 40 بانک ارتباط داریم، دو تا بانک است یک بانک در ترکیه و یک بانک در ایتالیا، باید پول هایمان را به صورت تهاتری استفاده کنیم. شما نماینده ایران در سازمان ملل بودید. بقیه پول هایمان را نگه می دارند و نمی دهند. چند وقت پیش یکی از وزرای هندی گفت ما می خواهیم پول ها را بدهیم ولی آمریکایی ها نمی گذارند.

شریعتمداری ادامه داد: آمریکایی ها بلافاصله بعد از برجام تا حالا نزدیک 12 مورد تحریم اضافه کردند.

وی درباره اظهارات خرازی درباره رفع مشکل کشتی های ایرانی عنوان کرد: کدام کشتی آقای خرازی؟ فردا بیایید به اتفاق برویم. ما در جریان هستیم.

* توبیخ و تحقیر آمریکا برای ما عزت است؟

وی خطاب به خرازی پرسید: آیا این برای ما عزت است که آمریکایی ها دائم ما را توبیخ و تحقیر کنند. شما درباره تحریم ویزا چه می گویید؟

شریعتمداری در پاسخ به خرازی درباره ناراحتی ترامپ و عربستان و ... از برجام افزود: باز سؤالم این است که چرا الان ترامپ و کلینتون باید از برجام ناراحت باشند؟ مگر آنها چیزی به دست نیاوردند. اوباما می گوید ما با غلاف اسلحه برنامه هسته ای ایران را متوقف کردیم. خانم کلینتون می گوید ما بدون شلیک یک گلوله موفق شدیم برنامه هسته ای ایران را متوقف کنیم.

این کارشناس مسائل سیاسی درباره حمله آمریکا گفت: آمریکایی ها سال 2011 اعلام کردند ما وارد جنگ مستقیم نمی شویم وارد جنگ نیابتی می شویم. واشنگتن پست در سال 2009 نوشت ما عراق را به یاران امام خمینی سپردیم. سعود الفیصل به آمریکایی ها می گوید شما عراق را در سینی طلا به ایران تحویل دادید. آمریکایی ها مگر قدرت جنگیدن دارند؟دوشنبه 18 مرداد 1395  7:43

آخرين تاريخ بازديد : پنجشنبه 10 آذر 1401  13:47:27
تعداد بازديد از اين خبر : 14070
 
   copyright 2009-2010, all right reserved. WWW.KHARAZI.IR نقشه سایت        سایتهای مرتبط        تماس با ما