تحلیل خبرگزاری فرانسه درباره پاسخ ایران به پیشنهادهای اروپایی‌ها

تحلیل خبرگزاری فرانسه درباره پاسخ ایران به پیشنهادهای اروپایی‌ها

خبرگزاری فارس: خبرگزاری فرانسه با ارائه یک گزارش تحلیلی به نقل از دیپلمات‌ها و تحلیلگران نوشت: ایران می‌کوشد برای جلوگیری از یک رویارویی با غرب تا پیش از اجلاس گروه هشت وقت کشی کند.

 به گزارش فارس، خبرگزاری فرانسه در گزارشی نوشت: تحلیلگران و منابع دیپلماتیک اعلام کردند، ایران با اعلام اینکه در ماه اوت به پیشنهاد قدرتهای بزرگ پاسخ می دهد، تلاش دارد زمان بیشتری بدست آورد.
برپایه این گزارش، به نظر می‌رسد هدف این کار در ابتدا پشت سر گذاشتن اجلاس گروه هشت است که قرار است اواسط ژوئیه برگزار شود و پرونده هسته‌ای ایران نیز از موضوعات اساسی آن محسوب می‌شود.
یک دیپلمات غربی که خواست نامش فاش نشود، گفت: این مهلت به برخی مشکلات ساختاری بر می‌گردد که حکومت ایران در اتخاذ تصمیم راهبردی از آن رنج می‌برد.
بر پایه این گزارش، این پیشنهاد ششم ژوئن به ایران تسلیم شد و به گفته منابع دیپلماتیک در وین به جمهوری اسلامی ایران اطلاع داده شده بود که پاسخ این پیشنهاد باید تا 29 ژوئن یعنی تاریخ نشست وزیران خارجه کشورهای عضو گروه هشت که طی روزهای پانزدهم تا هفدم ژوئیه در مسکو برگزار می شود، داده شود.
ایرانی‌ها تاکید کرده‌اند، ‌برای پاسخگویی هیچ مهلتی برای آنان تعیین نشده است اما به گفته این دیپلمات غربی آنها (ایرانی‌ها) به خوبی درک کرده‌اند که ما منتظر پاسخ ظرف چند هفته و نه چند ما هستیم.
صادق خرازی سفیر سابق ایران در فرانسه به خبرگزاری فرانسه گفت: ایران می‌کوشد نشست سران گروه هشت را پشت سر بگذارد زیرا قدرتهای بزرگ صنعتی اگر احساس کنند جمهوری اسلامی مصمم است زیر بار تعلیق غنی سازی اورانیوم نرود، تصمیم می‌گیرند با اعمال احتمالی مجازاتها لحن خود را در قبال تهران تشدید کنند.
به گفته خرازی، ایران برای دستیابی به راه حلی تلاش می کند که بر اساس آن بتواند فعالیتهای غنی‌سازی محدودی داشته باشد و در عین حال تضمین های عینی ارائه کند که از این روند به سمت مقاصد نظامی منحرف نمی‌شود.
سعید لیلاز از تحلیلگران سیاسی ایران نیز تحلیل مشابه فوق را ارائه می دهد و اعلام می‌کند: ایرانی‌ها تلاش می‌کنند برای وادار کردن غربی‌ها به پذیرش گفتگوهای بدون قید و شرط زمان به دست آورند.
به گفته یک دیپلمات غربی، صرف نظر از پاسخ، سازوکار تصمیم گیری به سبب دشوار بودن جمع کردن نظرات بعضا متفاوت مراکز مختلف حکومت، پیچیده است.
وی تاکید کرد: احتمال دارد که بخشی از این انتظار به علت عوامل داخلی ساختار حکومت باشد.
یک دیپلمات دیگر غربی گفت: ایران ظاهرا می‌کوشد زمان به دست آورد اما همچنین امکان دارد که جدل واقعی در درون نظام درباره مسئله تعلیق غنی سازی اورانیوم باشد.
علی آقا محمدی سخنگوی سابق شورای عالی امنیت ملی که بر این پرونده اشراف دارد در پاسخ به پرسش خبرگزاری فرانسه بخشی از این تحلیل را تایید کرد.
وی افزود: این مسئله مسلتزم تصمیم های بزرگ برای دستیابی به یک توافق در داخل نظام و در عین حال مد نظر قرار دادن منافع ملی ما است.
آقا محمدی افزود: طبعا دیدگاه های مختلفی در درون کمیسیون های مسئول بررسی پیشنهاد قدرتهای بزرگ وجود دارد.
یک دیپلمات غرب دیگر نیز خاطرنشان کرد: در هر صورت اینکه ایران به موقع پاسخ دهد یا تا زمان برگزاری نشست سران گروه هشت پاسخ ندهد پرونده این کشور محور اصلی دیدارها خواهد بود.
وی همچون دیپلمات دیگر تاکید کرد: تعلیق غنی سازی اورانیوم از نظر کشورهای غربی قابل مذاکره نیست.
انتهای پیام/2

 جمعه 2 تير 1385  11:57

آخرين تاريخ بازديد : چهارشنبه 9 آذر 1401  14:8:23
تعداد بازديد از اين خبر : 5370
 
   copyright 2009-2010, all right reserved. WWW.KHARAZI.IR نقشه سایت        سایتهای مرتبط        تماس با ما